Пет важни теми от световните пазари тази седмица
Ето пет важни теми, подбрани от Reuters, които през настоящата седмица вероятно ще доминират при вземането на инвестиционни решения:
1. Ескалиращата валутна война
Освен ако не бъде постигнато съгласие в стил „Споразумението Плаза", напрежението на валутните пазари ще остане високо преди срещата на финансовите министри от Г-20 на 22 октомври. Щатските власти продължават да оказват натиск за по-скъп юан, Япония се намеси, за да ограничи поскъпването на йената, а няколко развиващи се страни активно понижават стойността на валутите си или налагат капиталов контрол, което означава, че състезанието по обезценяване на валутите е в пълна сила. На хоризонта не се вижда голямо облекчение за поевтиняващия долар, тъй като Федералният резерв подготвя почвата за още количествено улесняване, а Централната банка на Великобритания вероятно ще поеме по същия път. От друга страна еврото, австралийският долар и валутите на някои развиващи се държави поскъпнаха, след като бяха връхлетени от вълна от капитали, търсещи доходност.
2. Евентуална нова интервенция на Япония все още е на дневен план
Йената отново достигна 15-годишни върхове спрямо долара и вече навлиза в нива, при които Централната банка на Япония се намеси на пазара на 15 септември, за да отслаби японската валута. Мнозина очакват нова намеса в идните дни, въпреки че става все по-ясно, че японците нямат ясно изразена цел или пък конкретно ниво. Мнението на пазара в момента е, че ако Токио отново се намеси вероятно ще пострада от закона за намаляващата доходност. Централната банка на Япония също така намали лихвите и обеща да налее още средства в икономиката като всичко това подготвя почвата за завръщане на кери търговията през японската йена. От банката се надяват, че тези сделки ще се завърнат както става след намесата и през 2004 г. Федералният резерв на САЩ също ще играе основна роля в оформянето на бъдещето на валутната двойка долара/йена.
3. Еврото
Обещанието на Китай да закупи гръцки държавни облигации, когато Атина се завърне на пазара и стремежът на азиатските централни банки да диверсифицират резервите си, отчасти в евро, доведоха до намаляването на спредовете по облигациите на периферните страни от Еврозоната, в сравнение с германските облигации и оскъпиха еврото за кратко до над 1.40 долара. На фона на проблемите в други периферни страни като Ирландия и Португалия, поскъпването на еврото със 7.5% през септември и с 2.5% през този месец, европейските компании, които се борят с икономическите ограничения, се сблъскват с повече препятствия в сравнение с компаниите от САЩ и развиващите се пазари. Индексът на германските сини чипове, който се представяше по-добре в сравнение с останалите пазари, отчасти благодарение на по-слабото евро, оттук нататък може да изостава зад други основни индекси, ако европейската валута продължи да поскъпва.
4. Пресичане
Вероятността от допълнително количествено улесняване от страна на основни централни банки оскъпи акциите по целия свят, като германските държавни облигации и акциите на някои европейски компании също се извлякоха полза, въпреки че Европейската централна банка продължава с постепенното изтегляне на извънредните стимули.
На фона на очакванията ФЕД да пристъпи към нов рунд от количествено улесняване, кривата на доходността на германските и щатските 10-годишни облигации бързо се приближават и могат дори да се пресекат като щатските книжа ще носят по-малка доходност от германските за първи път от средата на 2009 г. Степента, до която германските облигации ще се представят по-слабо от щатските ще зависи основно от това колко дълго ЕЦБ ще запази монетарните условия по-затегнати в Еврозоната отколкото са тези в САЩ и дали гладните за доходност инвеститори са готови да се откажат от германските облигации в полза на някои периферни държави.
5. Банките
JPMorgan Chase & Co дава началото на отчетния сезон за американските банки на 13 октомври. Нарастват опасенията, че печалбите на банките, който разчитат силно на инвестиционно банкиране и търговия могат да бъдат поставени под натиск заради ниските обеми на търговия през юли и август. Goldman Sachs може да е сред компаниите, които ще разочароват, според някои анализатори. Слабият икономически растеж в САЩ също може да се отрази в други сектори през този отчетен период, а инвеститорите ще следят за прогнозите на компаниите. Отчетите за третото тримесечие обаче може да се окажат встрани от фокуса на инвеститорите, които очакват централните банки да повишат икономическия растеж с още количествено улесняване.