Кога застрахователите отказват обезщетения?
Застрахователните компании не могат да откажат изплащане по щета, освен ако нямат добра причина за това. Ето и най-честите причини за отказ:
1. Не сте платили на време
Това е една от най-честите причини не само по света, но и у нас. Застрахователните полици имат точни дати, по които се правят плащанията, ако са на вноски, а вие сте се съгласили, че ще ги правите навреме с подписване на полицата.
По някои застраховки се дава гратисен период, след изтичането на който застраховката става невалидна. Така, например, при застраховките Гражданска отговорност, които се сключват на вноски, има гратисен период от 15 дни, в който ако не се плати застраховката, се прекратява. Разбира се, препоръчително е да избягвате да се възползвате от него.
2. Хващат ви в лъжа
Ако попълнете неправилни или лъжливи данни при сключването на застраховката, които се разкрият в процеса на разследване от застрахователната компания, то тя ще е в правото си да откаже изплащане на обезщетение по полицата при настъпване на застрахователно събитие.
За да се облагодетелстват от по-ниски застрахователни премии, които са в сила при определени условия, хората са склонни да попълват лъжливи данни.
Същото важи с пълна сила и относно начина на настъпване на застрахователното събитие.
Някои животозастрахователни компании биха могли да откажат изплащане на обезщетение при попълване на неверни данни относно хобитата. Така например, ако скриете, че сте член на клуб по гмуркане и в последствие се удавите, доста е възможно да не получите плащане.
3. Немарливост
Много хора установяват, че документите им не са изрядни при настъпване на застрахователно събитие. Тук могат да се включат изтекла шофьорска книжка, пропусната технически преглед и други.
Неизрядните документи дават права на застрахователите да откажат плащане по полицата.
4. Пренебрегвате предупреждения от застрахователната си компания
Да го правите никога не е добра идея. За да направи застрахователят усилие да ви се обади, то най-вероятно има сериозна причина за това и е необходимо да направите нещо, за да сте изряден с полицата си. Така например, ако сте въвлечен в инцидент, то най-вероятно вашият застраховател ще трябва да ви интервюира.
5. Не познавате клаузите на застраховката си
Макар и да е досадно четенето на застрахователните полици, които обикновено са по 10-на страници, то е много полезно. Така вие ще сте информиран какво точно трябва да направите при настъпване на застрахователно събитие, какви са правата и задълженията ви. Трябва да ги спазвате точно, за да не получите отказ за изплащане. Например, знаете ли, че повечето застрахователи изискват незабавно да ги уведомите при настъпване на подобно събитие. Ако не го направите и примерно им се обадите след два дни, те са в правото си да ви откажат изплащане.
6. Самоубийство
Почти във всички застраховки се посочва, че обезщетение няма да се плати при опит за самоубийство. Това важи както при животозастраховките, така и при автокаското.