За какво служат икономистите?
За какво служат икономистите? Това беше темата на дебат, който се проведе във Франция с участието на почетния председател на Банката на Франция Мишел Камдесю, президента на Cercle des Economistes Жан-Ерве Лоренци, икономическия историк Никола Бавре и социолога от Сорбоната Филип Щайнер. Икономистите през последните години бяха обвинявани за всички злини, причинени от финансовата криза, а цялата икономическа наука бе подложена на съмнение.
Твърде трудно за прогнозиране
В контекста на волатилните финансови пазари икономическата несигурност е голяма, а инвеститорите ту се чувстват като полети със студен душ, ту като попарени. На този фон има ли смисъл от икономически прогнози? Никола Бавре се пошегува: „Не казвайте на майка ми, че съм икономист, тя си мисли, че съм в затвора".
По думите му икономиката все повече ще се доближава до хуманитарните науки, както показва и тазгодишната Нобелова награда, след като математическите модели са показали своята недостатъчност.
Къде са Европа и Япония
Изглежда икономистите не са готови да променят начина си на работа, съжалява Бавре: „В макроикономическите презантации продължава да се говори за САЩ, след това за Европа и накрая за Япония и малко за Китай. Дори не се говори достатъчно за Индия и Бразилия", смята той. Според него редът в изброяването на XXI век е: САЩ, Китай, Индия и Бразилия. Европа и Япония няма да имат голяма тежест в икономическия ред на века.
„ XXI в. е векът на универсалната история през универсалния капитализъм, в който ще се формират различни модели на пазарна икономика с различни центрове", смята той. Това ще промени икономиката, която ще трябва да отчита присъствието на много повече актьори на световната сцена.
Запитан очаква ли следваща криза Бавре отговаря: „Криза на централните банки. Което означава криза на валутите, както в момента може да се случи с долара"