По настояване на синдикатите в Кодекса за социално осигуряване ще бъде изграден солидарен фонд за ранно пенсиониране в ДОО под управлението на НОИ по примера на учителския пенсионен фонд, стана ясно днес на заседанието на Министерски съвет, на което бе приет проект на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г.

За целта до края на 2010 година трябва да се приемат необходимите нормативни изменения в КСО, се казва стенограмата от заседанието.

От 1 януари 2011 година вноските за работещите при условията на първа и втора категория труд в установените размери, съответно 12 и 7 на сто постъпват в новосъздадения фонд. От фонда се изплащат пенсиите за всички лица, придобили право за ранно пенсиониране.

"Активите от професионалните фондове ще преминат в новосъздадения фонд под наблюдението на КФН", хвърли бомбата по-късно министър Тотю Младенов.

От стенограмата на заседанието обаче се чете:

"ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Тоест, от 1 януари вноските на професионалните фондове минават към НОИ.

БОЙКО БОРИСОВ: Ясно и точно. "

„Не вярвам че това (б.р. национализация) може да се случи в България през 21 век", коментира за Profit.bg Даниела Петкова, изпълнителен директор на ПОК Доверие. „Първо искам да се запозная със стенограмата от заседанието на Министерски съвет, тогава ще коментирам", допълни Петкова.

„Ако все пак това е вярно, искам да видя как ще бъде облечено в законова рамка", каза още Даниела Петкова. „Това изисква сериозни законови корекции."

В крайна сметка дори да бъде облечено в закон, може да се очакват стотици хиляди дела в Страсбург, заяви Петкова.

Една от знаковите фигури в системата на частното пенсионно осигуряване, пожелал анонимност, заяви че „това е грешка на правителството и ще доведе до ефекта на доминото".

„Първо трябва да се запушат дупките в самата пенсионна система, тогава да се наливат пари", допълни той. „Иначе след 2 години ще е още по-страшно". Експертът също допълни, че учудващо е че това предложение идва от синдикатите, които се предполага, че трябва да защитават интереса на хората.

Дали наистина идеите на правителството са за национализация на натрупаните 465 млн. лв. в професионалните пенсионни фондове, или просто за популизъм от страна на политици и синдикати, ще се разбере скоро.

На въпрос как ще се отрази това на БФБ, отговорът бе еднозначен - негативно. Даниела Петкова дори се пошегува, че това ще помогне на бъдещия възход на борсата, защото ще може да се започне от „нула".