Най-големите IPO-та в Азия през 2010 г.
След забележителното възстановяване през 2009 г IPO пазарът продължава своя бум и през тази година.
По данни на Ernst & Young в света е имало общо 888 първични публични предлагания на акции през първото тримесечие на настоящата година, които са набрали общо 152.7 млрд. долара. Сумата вече надхвърля набраните 112.6 млрд. долара набрани от 577 IPO-та през миналата година.
Азия оглавява пазара като китайските компании доминират в набирането на средства от капиталовите пазари.
От PriceWaterhouseCoopers очакват броят на листванията в континентален Китай да се утрои през тази година. Хонконг също се очаква да извлече полза от перспективите за растеж пред Китай.
Ето и кой са петте най-големи IPO-та в Азиатско-тихоокеанския регион през 2010 г:
5. Samsung Life
Набрани средства: 4.4 млрд. долара
Дебют на борсата: 12 май
Южнокорейската Samsung Life раздвижи пазарите в страната на 12 май с IPO-то си на стойност 4.4 млрд. долара. Излизането на борсата на компанията дойде след като други животозастрахователи като Korea Life и Dai-ichi Life вече бяха направили това. Цената на акциите Samsung Life беше определена в горната част на предварително зададения диапазон, но въпреки това, според специалистите тя е оправдана заради пазарния дял на компанията.
Samsung Life е водещият застраховател в Южна Корея, контролирайки около 28% от животозастрахователния пазар в страната, който се оценява на 68 млрд. долара.
Листването направи застрахователя четвртата най-голяма публична компания след Samsung Electronics, POSCO и Hyundai Motor.
4. QR National
Набрани средства: Очаквани 5 млрд. долара
Дебют на борсата: Четвърто тримесечие
Местното правителство в Куинсленд, Австралия, планира да набере до 5 млрд. долара от листването на компания за транспортиране на въглища QR National в Австралия.
Листването, което ще стане факт до края на годината, ще бъде най-голямото за страната от десетилетие насам. Предишният рекорд беше на веригата универсални магазини Myer, чието IPO беше на стойност 1.95 млрд. долара през 2009 г.
Предварителният ценови диапазон е 2.50 - 3.00 австралийски долара за брой, като ще бъдат предложени 1.7 млрд. акции.
3. Dai-ichi Life
Набрани средства: 11 млрд. долара
Дебют на борсата: 1 април
Вторият най-голям животозастраховател в Япония набра 11 млрд. долара на 1 април.
Това беше и най-голямото IPO в Япония от първичното публично предлагане на NTT Docomo през 1998 г. Акциите бяха предложени на по-ниска цена в сравнение с другите застрахователи и привлякоха силно търсене. Книжата поскъпнаха с 14% в първия си ден на борсата.
IPO-те беше част от средносрочния план на Dai-ichi за преобразуването си в холдингова компания до 2012 г.
Президентът на Dai-ichi Life Койчиро Уатанабе има за цел да направи компанията един от 10-те най-големи публични застрахователи в света.
2. AIA
Набрани средства: 17.9 млрд. долара
Дебют на борсата: 29 октомври
American International Assurance (AIA), азиатското животозастрахователно подразделение на American International Group (AIG), набра 17.9 млрд. долара от IPO-то си в Хонконг.
Листването сложи край на проточилата се сага около бъдещето на AIA, след като AIG се опита, но не успя да продаде подразделението на британската Prudential.
AIG ще използва част от набраните средства, за да върне част от получените 182.3 млрд. долара от правителството САЩ по време на финансовата криза.
AIA развива дейност в Азия от около век като притежава подразделенията си в Китай, Индонезия, Тайланд и Виетнам, за разлика от много други чуждестранни застрахователи.
1. Agricultural Bank of China
Набрани средства: 22.1 млрд. долара
Дебют на борсата: 15 юли (Шанхай), 16 юли (Хонконг)
Agricultural Bank of China е последната от четирите най-големи китайски банки, която излиза на борсата. Тя обаче може да се похвали с най-голямото IPO в Азия през тази година, както и с най-голямото IPO в света въобще.
Предишният рекорд беше на друга китайска банка - Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), която набра 21.9 млрд. долара през 2006 г.
Agricultural Bank of China, която е основана през 1951 г. от Мао Цзедунг, е третата най-голяма китайска банка по активи и разполага с 24 000 клона и 320 милиона клиенти.
Само преди три години банката беше изпаднала в несъстоятелност като делът на лошите й кредити беше около 24%. Помощ в размер на милиарди долари от страна на правителството обаче помогна на банката да се възстанови. С листването на Agricultural Bank of China правителството финализира реформата на най-големите китайски банки.