Защо и как да инвестирате в щастливи служители?
Изследвания сочат, че положително настроените служители са значително по-продуктивни по отношение на продажби, енергичност и разходи за здраве, пише изданието Forbes.
Оптимистите, например, в отдел продажби продават с 37% повече от песимистично настроените си колеги.
Позитивното мислене води до изключително добри резултати и в много други сфери, за които дори не подозираме. Така например, позитивно настроените лекари са с 50% по-точни в своите диагнози от негативистите.
Днес обаче все по-малко компании инвестират в щастието на своите служители (изключително силно важи това за българските работодатели), потиснати от кризата.
„Ако внесете малко „забава" на работното място, персоналът става по-ангажиран с компанията, по-задоволен от работата си и повишава значително своята продуктивност", коментира Стейси Съливан, мениджър работна сила в Google.
Ето и какво правят някои от определените като най-щастливи за работещите в тях щатски компании, от които можем да почерпим опит:
Adobe
Компанията предлага на своите подчинени възможност за тренинг по позитивно мислене. За тях са достъпни още безплатно барче, фитнеси и още 80 други възможности, като клуб за хвърчила, книги и други клубове по лични интереси.
American Express
Стимулира персонала си с възможности за подвижни графици за работа, работа от вкъщи, споделяне на работата с други колеги, плащане на занимания в клубове по интереси и др.
Предлага забавачница в компанията за децата на служителите си, с възможност да ги виждат през деня, безплатна храна за служителите, места за отдих с фитнес, тенис на маса и видео игри и др.
IBM
Изследване на компанията сочи, че колкото по-социализирани са служителите, толкова по-щастливи и продуктивни са те на работното си място. Всеки нов контакт, добавен в електронната поща, се равнява на нови 948 долара приходи за компанията. Това доведе до много инициативи на компанията за социални облаги за персонала й.
KPMG
Компанията също инвестира в щастието на своите служители, като разрешава да вземат частично платени отпуски до 12 седмици на година. Насърчава ги към ненормирана работа и др. инициативи.