Младенов: Трябва да има една гарантирана пенсия
Трябва да има архивно стопанство - всички тези скандали за недоказването на трудов стаж го налагат, за да се докажат годините, когато изчезне някой работодател. Това заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
През януари миналата година се оказа, че хиляди българи могат да останат с минимални пенсии, тъй като по-голяма част от архивите на стотици ликвидирани предприятия са изчезнали. Заради липсата на архивите хиляди бивши служители не могат да представят доказателства за стаж и доходи.
"Ние заварихме над 2 млрд. лв. дефицит във Фонда за пенсиите и един неработещ модел. През 2017 г. дефицитът ще е нула и ще започне натрупване във фонда. Увеличаването на всички пенсии ще стане, само когато излезем от дефицита", заяви още той.
Според него това, което се предлага като реформи е един устойчив модел през следващите 25 г.
"В цяла Европа, навсякъде се укрепва държавното обществено осигуряване - основната пенсия, която получава човек и след това се надгражда с частните пенсионни фондове", обясни той. По думите му е много опасно, ако има само капиталови сметки и няма държавно-обществено осигуряване.
"Аз преди години бях в Аржентина и Чили, където моделът беше такъв, че основната пенсия се получаваше не от общественото осигуряване, а от частните фондове, без да се гарантира от държавата това - тотална икономическа криза", увери Младенов.
Той беше категоричен, че правилната политика е човек да има една гарантирана пенсия и всичко друго нататък да е надграждане върху нея.
"Тези, които са се осигурявали върху по-малки доходи, ще получат по-малки пенсии и обратното. Трябва да се учим и от грешките, които сме допускали преди години", каза още министърът, като припомни, че политиците през последните години непрекъснато са променяли параметрите.
"Доходите първо трябва да растат и след това пенсиите, няма логика да е обратното, защото тогава се получават дефицитите", заключи Тотю Младенов.
След многократно проваляни преговори на 1 януари най-после беше подписано национално споразумение за пенсионната реформа между социалните партньори. В него бе заложено от 1 януари 2012 г. стажът за работещите при трета категория труд да започне да се увеличава плавно с 4 месеца на година, до достигане на 37 години стаж за жените и 40 години стаж за мъжете през 2020 година. От 1 януари 2021 г. пък ще започне нарастване на възрастта за пенсиониране на жените и мъжете с по шест месеца, до достигане на 63 години за жените през 2026 година и 65 години за мъжете през 2024 година.
Източник: БГНЕС