Играчите на пазара отново се връщат към дълговете на Европа
След като еуфорията около дългоочакваните събития в САЩ приключиха през изминалата седмица, при това според очаквания сценарии, то тази седмица на дневен ред отново изниква дълговата криза в Европа и по-конкретно тази на Ирландия. Участниците на пазара отиграха решението на Федералния резерв няколко седмици пред то да бъде взето, още от момента в който Голдман Сакс пуснаха слуха за подобна намеса от страна на американските власти.
Въпреки протестите и възраженията на редица световни специалисти, Бернанке и компания отново пуснаха в действие печатницата за пари. Сега поради липса на слухове и нови събития, играчите на пазара отново се връщат към болната тема за суверенния дълг на Европа. „Играчите са гладни за евро-негативни събития", каза главен дилър на водеща японска банка.
Така, след като решението на ФЕД се отигра през изминалата седмица и след лавина от изказвания на видни икономисти, вещаещи мрачни краски на американската икономика, която при всеки свой крах неизбежно повлича и цялата световна икономика, печелившите на пазара отново са валутите убежища. А именно доларът, йената, швейцарският франк, не на последно място този път и златото бяха сред най-желаните финансови инструменти през първия ден от седмицата, както и по време на азиатската сесия тази нощ. Еврото се срина до 1.3832 спрямо долара, а злато удари нов исторически рекорд в 1413 долара за тройунция.
След вчерашната срещата на шефовете на централни банки, на страните от Г-10, президентът на Европейската централна банка, Жан-Клод Трише отхвърли предположенията, че най-силните икономики в света умишлено се опитват да занижат курсовете на своите валути. Трише се аргументира, че ситуацията е точно обратната, като банките по света споделят единната цел да държат очакванията за инфлация на едно ниво независимо от различията в икономиките на отделните държави. Много азиатски страни имат формална или неформална обвързаност с долара и те се опасяват, че печатането на долари от страна на ФЕД ще засили инфлацията на тези пазари.
Финансовият министър на Германия, Шойбле се противопостави остро на предложението на САЩ за съкращаване на излишъка по платежните баланси като средство за балансиране на световната икономика. Шойбле доста открито критикува новата програма на ФЕД като посочи, че тя няма да помогне за икономиката на САЩ и за глобалните американски партньори. Според него има риск глобалната икономика да се окаже в нова низходяща спирала след тази нова програма за "количествени улеснения". Министърът обвини САЩ в двоен стандарт, че притискат Китай за ревалвиране на юана, а в същото време девалвират долара като печатат пари.
Китай и Бразилия също разкритикуваха решението на Федералния резерв да инжектира 600 млрд. долара във финансовата система. Шефът на Еврогрупата, Юнкер също изрази неодобрение от решението на ФЕД и каза, че то няма да помогне за подобрение на платежоспособността или за повишение на потреблението в САЩ. Все пак Юнкер отбеляза, че долара би трябвало да бъде по-силен спрямо еврото.
Японски дилъри очакват спад на еврото към 1.38 спрямо долара, вследствие на възобновените притеснения около суверенния дълг на някой страни членки от Еврозоната. През изминалите няколко дни играчите на пазара са купували евра за долари, заради количествената програма на САЩ и обезценката на долара, а не заради позитивни факти относно единната валута.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД