Ирландия води разговори с ЕС
Ирландия в момента обсъжда с ЕС настоящите пазарни условия, докато в същото време Германия подканя държавата да приеме спасителни средства и по този на начин да помогне за преустановяването на разпродажбите на облигации на периферните държави на Еврозоната, пише Bloomberg.
"Продължаваме да контактуваме на официално ниво с международни колеги по отношение на настоящите пазарни условия," заявиха вчера от Министерството на финансите на Ирландия. "Ирландия не е подавала молба за външна помощ", а финансите на правителството са "напълно подсигурени за голяма част от 2010 г.," според министерството.
Потвърждението на разговорите идва в навечерието на срещата на финансовите министри от Еврозоната в Брюксел утре вечер. Намаляването на опасенията на инвеститорите по отношение на Ирландия би помогнало за прокарването на плана канцлера на Германия Ангела Меркел, според който инвеститорите също ще помагат за спасяването на държави в бъдеще. Европейските лидери са разделени относно предложението на Меркел, както и в мненията си дали Ирландия трябва да търси помощ сега.
От Ирландия вчера заявиха, че в момента не се обмисля получаването на помощни средства. Търсенето на помощ не е обсъждано от кабинета на ирландския министър-председател Брайън Кауън.
Стойността на помощта, която държавата евентуално би могла да поиска, може да достигне общо около 80 млрд. евро в периода 2011-2013 г., според Barclays Capital.
Цените на облигациите на Ирландия, Португалия и Гърция паднаха, след като лидерите на ЕС постигнаха споразумение на 29 октомври за подготвянето на постоянен механизъм за действие по време на кризи, който да замени през 2013 г. спасителния фонд основан през май след. Това накара европейските финансовите министри да излязат с изявление на срещата на Г-20 в Сеул през миналата седмица, в което се казваше, че обсъжданият план, който предвижда инвеститори да покриват бъдещи разходи по спасяването на държави няма да се отрази на настоящите задължения.
Министърът на финансите на Ирландия Браян Ленихан няма да се поддаде на евентуален натиск на срещата на финансовите министри да се обърне за помощ към Европейския фонд за финансова стабилност, информира вчера Sunday Times.
Министър-председателят на Люксембург, ЖанКлод Юнкер, който е председател на Еврогрупата, обяви на 12 ноември, че няма някаква непосредствена причина да се смята, че Ирландия е потърси помощни средства.
И докато Ирландия твърди, че няма нужда да набира средства до средата на 2011 г., нейните пострадали от кризата банки, които все повече разчитат на финансиране от ЕЦБ може да застанат във фокуса. Вземането на кредити ЕЦБ от страна на ирландски банки от е нараснало със 7.3% до 130 млрд. евро към 29 октомври, или 80% от БВП.
Втората най-голяма ирландска банка Allied Irish Banks Plc се очаква да излезе с изявление през тази седмица, в което може да има информация за финансирането й. Базираната в Дъблин Bank of Ireland Plc обяви миналата седмица, че съотношението на заемите към кредити й е нараснало до около 160% в сравнение със 145% на 30 юни.
Спасяването на финансовата система на Ирландия би могло да струва около 50 млрд. евро съгласно сценария разработен от министерството на финансите и централната банка на страната. През 2011 г. Ирландия има нужда от брутно финансиране в размер на 23.5 млрд. евро, което ще намалее до 18.6 млрд. евро през 2014 г.
Международния валутен фонд (МВФ) е готов да помогне, ако е необходимо, заяви управляващият директор на институцията Доминик Строс-Кан на 13 ноември.
Ирландските високопоставени държавни служители се надяват, че бюджетът за 2011 г., който трябва да бъде публикуван на 7 декември, ще успокои пазарите, тъй като страната ще се опита да намали бюджетния си дефицит, който тази година се очаква да бъде около 12% от БВП, или 32% ако бъдат включени разходите за спасяването на банките. Планът на Ленихан включва намаляване на разходите с 6 млрд. евро и увеличения на данъците през следващата година.