Standard Chartered: Китай изпреварва САЩ до 2020 г.
Китай ще изпревари САЩ като най-голямата икономика в света до 2020 г., подпомогната от по-бързия темп на растеж и поскъпването на валутата й, според Standard Chartered Plc.
"Смятаме, че светът се намира в ‘супер цикъл' на траен и голям растеж," се казва доклад на икономисти от банката. "Мащабите на промяната в следващите 20 години ще бъдат огромни."
Китайската икономика ще бъде два пъти по-голяма от щатската до 2030 г. и ще съставлява 24% от световния БВП, в сравнение с 9% в момента се казва в доклада. Индия пък ще изпревари Япония в следващото десетилетие, за да стане третата най-голяма икономика в света. От Goldman Sachs Group Inc. смятат, че Китай ще изпревари САЩ до 2027 г.
Светът може би е в третия си супер цикъл, който е определян като период на исторически висок световен икономически ръст, продължаващ поколение или повече и воден от нарастващата търговия, високите нива на инвестиции, урбанизацията и технологичните иновации, характеризиращи се с появяването на големи, нови икономики, казват от Standard Chartered.
Икономическият растеж на Китай, която е най-големият производител в света на мобилни телефони, компютри и превозни средства, изпреварва този на Япония във второ поредно тримесечие, стана ясно днес. Китайската икономика изпревари британската, за да стане четвъртата най-голяма в света през 2005 г. като след това отне третото място на Германия през 2007 г.
Икономиката на Китай расте средно с 10.3% годишно през последното десетилетие, в сравнение със среден ръст от 1.8% на щатската икономика. От Standard Chartered изчисляват, че темпът на растеж ще се забави до 8% годишно до средата на десетилетието и ще намалее до 5% в периода 2027-2030 г.
За сравнение щатската икономика вероятно ще нараства слабо в следващите година-две като прогнозите за 2011 г. са за 1.9% ръст. След това в период от три до четири години икономиката се очаква да си възвърне дългосрочния темп на растеж от 2.5%.
Относително по-големия икономически растеж и очакваното поскъпване на юана с 25%, би трябвало да е достатъчно, за да може БВП на страната изпревари този на САЩ до края на десетилетието, според икономистите от Standard Chartered.
Този сценарий обаче крие рискове както за САЩ, така и за Китай.
Китай може внезапно за излезе от бързата писта, както това се случва със Съветския съюз и Латинска Америка през 70-те години на миналия век и с Индонезия и Тайланд през 90-те години, се казва в доклада на Standard Chartered.
Икономиката не е балансирана и пред нея има сериозни рискове, в това число нарастващи дисбаланси, балони при цените на суровините и увеличаващи се лоши кредити, което може да доведе до сериозен спад, според доклада. Понижение от 10% в инвестициите в Китай би направило така, че страната трудно въобще би реализирала някакъв ръст на БВП.
Предишните супер цикли на икономически растеж са през в периода 1870-1913 г., и след Втората световна война до началото на 70-те години на миналия век, казват от Standard Chartered. Настоящият цикъл е започнал през 2000 г.