СБ: ЦИЕ постепенно се възстановява
Половин година след като Европа бе разтърсена от криза на държавния дълг, през 2010 г. възстановяването на страните от ЕС 10 продължи, с тенденция на засилване през 2011 г. Това са констатациите на представения днес във Варшава редовен икономически доклад за ЕС 10 на Световната банка, съобщиха от институцията.
Увеличените резерви и износът са в основата на възстановяването, с водеща роля на промишлеността. Активизирането на световната търговия и индустриалното производство повишават икономическата активност. Подемът постепенно се разпространява в целия регион.
Икономиката на България се възстановява благодарение на силното външно търсене, докато търсенето на вътрешния пазар все още изостава, се казва в доклада за страната ни.
Словакия и Полша са лидери в региона през 2010 г. с растеж от 3.5 процента и повече, подпомогнати от по-слабото влияние на кризата върху икономиките си, нормализацията на глобалните търговски и капиталови потоци, а в случая с Полша и от солидно потребление. Тя ще остане лидер във възстановяването на икономиката и през 2011 г. с ръст от 4.1%.
Естония и Литва, които предприеха сериозни корекции заради кризата, постигнаха обрат от свиване на икономиките от около 15 процента през 2009 г. към ръст от около 2 процента през 2010 г.
„Растежът в Чехия, България, Унгария и Словения се очертава по-скромен - между 0 и 2 процента, като вътрешното търсене остава слабо. Само в Латвия и Румъния се очаква свиване на икономиката през 2010 г. като отражение необходимостта от сериозни корекции на неустойчивия вътрешен бум в тези страни", се казва в доклада.
През 2011 г. се очаква растежът да е положителен във всички страни от ЕС10.
"България отбеляза растеж, макар и скромен, през третото тримесечие на 2010 г. след 6 последователни тримесечия на свиване на икономиката", казва Каспар Рихтер, старши икономист на Световната банка за Района на Европа и Централна Азия и един от водещите автори на доклада.
„Премахването на структурните бариери ще засили растежа и ще намали сериозната разлика в производителността между България и водещите икономики в ЕС. България би могла да се възползва от значителните по размер европейски фондове за подобряване на инфраструктурата и качеството на човешкия капитал, тъй като глобалната финансова криза доведе до намаляване на частните капиталови потоци."
Възстановяването в ЕС 10 все още е свързано с търсенето на външните пазари и е изправено пред определени рискове, най-големият от които е слабо възстановяване в Европапа. Перспективите за ръст на износа, кредитирането и работните места зависят от силното възстановяване в ЕС15.
Друг риск е свързан със завръщането на финансовите проблеми в еврозоната въпреки наскорошното подобрение на европейските финансови пазари.
Като се имат предвид тези предизвикателства, укрепването на финансовите пазари, фискалната дисциплина и структурните реформи остават ключови за трайния растеж на ЕС 10.