Сливат НЕК и АЕЦ Козлодуй?
Предвижда се обединение на Националната електрическа компания (НЕК) с АЕЦ "Козлодуй" и държавните части от топлоцентралите в комплекса "Марица изток". Това каза депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, който е член на парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм.Той участва в конференцията "В търсене на енергия - какво спира ВЕИ проектите в България".
Сега АЕЦ "Козлодуй" е дъщерно дружество на "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Пред журналисти Николов уточни, че дружествата ще се обединят под "шапката" на НЕК, с което ще се избегне декапитализация на компанията. Предвижда се от нея да бъде отделен "Електроенергийният системен оператор" (ЕСО).
Един от обсъжданите варианти е новата голяма НЕК, отделеният ЕСО, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" да са в бъдещия "Български енергиен холдинг", коментира Валентин Николов. Според него с предвижданата нова структура на енергийните дружества ще се избегне и абсурдната ситуация НЕК и АЕЦ да се конкурират за международните пазари, след като и двете са държавна собственост.
Обмисля се и втори вариант за преструктуриране, при който да бъдат отделени производствените и преносните енергийни дружества. Той предвижда във втори БЕХ да бъдат отделени преносните дружества или да се структурират като дирекция към Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Преструктурирането на енергийните дружества трябва да завърши до март 2011 г.
Депутатът коментира още, че съществува голям проблем със "студения" резерв от резервни мощности, който се поддържа в ТЕЦ "Бобов дол и в ТЕЦ "Варна". По думите му в тях не се поддържа и половината от необходимите 1000 мегавата резервни мощности.
"Студеният" резерв не е реален, ако един хилядник отпадне от енергийната система, това ще създаде голям проблем и водноелектрическите централи ще трябва да поемат голяма част от удара, коментира той.
Промени в нормативите ще отсяват проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) с възможности за реализация от общия брой на заявените проекти, обясни на конференцията Николов.
В проектозакона за ВЕИ се предвижда задължение ивеститорите да плащат депозит за присъединяване към мрежата от 25 000 евро на мегават за проектите над един мегават. Средствата няма да се връщат, ако проектът не стане или ако разходите за присъединяване на енергийната мрежа се окажат по-ниски от тази сума.
Мярката ще отсее истинските инвеститори от спекулантите, които нямат финансиране или купувачи за проектите си.
Друго ограничение, предвидено в закона, е прилагането на голям набор от необходими документи, сред които право на строеж, нотариален акт за купуването на земята и предварителен договор за присъединяване.
Източник: БТА