Пазарите в неизвестност
EUR/USD ограничи вчерашния си спад към 1.3180 долара, след поредните слухове за покупки на евра в 1.3200/1.3180 областта, от Азиатски централни банки и играчи от Близкия Изток, което доведе до отскок на еврото към 1.3250. Друга причина за този отскок бяха и добрите данни за индустриалното производство на Германия за октомври, което е нараснало благодарение на промишления сектор, като с това се подчертава стабилното икономическо възстановяване в страната. Според изнесените данни, индустриалното производство се е повишило с 2.9% на месечна и с 11.7% на годишна база.
Положителна новина за еврото може да се смята и завишената прогноза на Френската централна банка за БВП на страната за четвъртото тримесечие, до 0.6%, спрямо прогнозираните 0.5%. Причина за това са по-добрите данни, както за сектора на услугите, така и за индустриалния през ноември.
Успокоение на европейските пазари внесе и парламентът на Ирландия, който прие бюджета за 2011г. Финансовият министър на Ирландия Брайън Ленихън спечели подкрепата на законодателите при първото гласуване на неговия бюджет. Bloomberg припомня, че правителството е под натиск да прокара бюджета, за да подсигури вземането на спасителните 85 млрд. евро, тъй като фискалните проблеми заплашват продължаването на икономическия спад в страната.
Мерките на Ленихан предвиждат намаляване на заплатите на министрите с по 10 хил. евро на година, а възнагражденията в публичния сектор няма да преминават 250 хил. евро. Ще се наложи данък върху интернет хазарта, а детските надбавки ще се съкратят с по 10 евро на седмица. В опит да стимулира заетостта правителството заделя 200 млн. евро за обучение на безработни.
И докато някой държави от периферията на Европа изнемогват, то тези от Далечният Изток все още се радват на търговски излишък и добър икономически ръст. Ако европейските държави се притесняват от това да не фалират, то Индия и Китай се притесняват от прегряване на икономиката. Икономическият съветник на правителството на Китай заяви, че средният темп на икономическо развитие през следващото десетилетие ще бъде в рамките на 9 %. Централната банка ще предприеме мерки по защита на депозитарите от ръста на инфлацията, а покачването на цените на недвижимостите създава заплаха за икономиката. Според икономическия съветник на китайското правителство, фискалното състояние на САЩ е в много по-лошо състояние от това в Европа, но през следващите 6-12 месеца светът ще бъде фокусиран върху проблемите в Европа.
Именно проблемите в САЩ и Европа предразполагат Китай да диверсифицира огромните си чуждестранни валутни резерви, закупувайки японски ценни книжа. От Китай са закупени активи на стойност 262.5 млрд. йени, след като от страната бяха продадени такива на стойност 769.2 млрд. йени през септември. Почти всички сделки са били за закупуване на японски правителствени облигации. Това сочат публикуваните данни от министерството на финансите на Япония.
От своя страна Японската икономика демонстрира стабилност и добра фискална политика. Текущата сметка на Япония е достигнала излишък от 1.436 трлн. йени за октомври, който е с 2.9% по-висок от този преди година. а септември положителното салдо нарасна с 24.3% на годишна база до 1.960 трлн. йени. Тази нощ бяха публикувани финалните стойности на БВП за третото тримесечие. Данните показаха ръст от 4.5% на годишна и 1.1% тримесечна база, спрямо предходните периоди, съответно 4.1% и 1.0%.
Негативна новина за Япония от вчера, беше спадът в машинните поръчки, което се дължи на пониженото търсене в сектора на услугите. Поръчките са индикатор за капиталовите разходи през следващите 2 до 6 месеца. Ръстът на йената от 11% спрямо долара за тази година също заплашва приходите на износителите и конкурентоспособността им в чужбина. Тези опасения предизвикаха спад на японската валута през последните два дни.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД