Брокери: Надежди за подобряване на ликвидността на БФБ
Българските индекси отчетоха повишение през изминалата седмица - SOFIX (+1.97%), BG 40 (+1.85%), BG REIT (+3.30%) и BG TR30 (+2.76%). Дали посоката ще се задържи и през следващите пет работни дни? Това коментират трима експерти от пазара:
Николай Грънчаров, ръководител отдел „Брокерски услуги", Емпорики банк България
Водещият индекс на БФБ - SOFIX, прибави 0.3% в петъчната търговия до ниво от 359.73 пункта и приключи седмицата с ръст от 2%, а BG 40 се покачи с 1.8%. Очаквам подобно развитие и през текущата седмица.
Световните финансови пазари достигнаха нови върхове и като цяло считам, че положителният тренд ще се запази в краткосрочен план. Не смятам, че ще сме свидетели на бурно покачване или спад в цените на акциите до края на седмицата. Моите очаквания са за плавен ръст на индексите на фондовия ни пазар.
През изминалата седмица бяха разменени големи пакети от акции на различни компании, които повишиха оборота на българската борса. Обект на чуждестранен интерес бяха банки, листвани на БФБ, което може да се възприеме като показателно за атрактивността на цените на акциите на нашия пазар.
Надявам се тенденцията за подобряване на ликвидността да се запази и през тази седмица и инвеститорите да станат по-смели. Текущите ценови нива на отделни добри компании определено могат да се считат за „Коледни подаръци".
Апостол Апостолов, брокер, Ти Би Ай Инвест
Не само през следващата седмица, но и до края на годината, с наближаване на коледните и новогодишните празници, очаквам спокойна търговия, без ясно изразена посока на индексите на БФБ.
Голяма част от оборота ще продължи да се формира от по-крупни единични сделки. През последните дни станахме свидетели на корпоративни новини около Софарма, Каолин, Холдинг Пътища, които не успяха да окажат влияние върху цените на акциите и най-вероятно тази тенденция ще се запази и през следващата седмица.
На международните пазари позитивните настроения имат силен превес, като някои от основните борсови индекси в света са на двугодишен максимум.
Корелацията, обаче, между БФБ и водещите световни борси от месеци насам е много ниска и ако няма някакви резки отклонения в стойността на индексите на международните пазари, едва ли настроенията навън ще окажат съществено влияние върху цените на БФБ и през следващите дни.
Гено Тонев, инвестиционен консултант, Юг Маркет Фонд Мениджмънт
С наближаването на края на годината, очаквам активизиране при някои институционални инвеститори, свързано с преоценка на портфейлите им от български акции. В тази малко по-активна търговия, вероятно, ще се включат много спекулативни участници, което може да усили колебанията в цените в краткосрочен план.
Започналото по света Коледно поскъпване на фондовите пазари ще даде допълнителна доза оптимизъм на местните инвеститори и нищо чудно седмицата да приключи с печалби за борсовите индекси у нас.
Добре е да се знае обаче, че исторически месец декември не дава основания да очакваме кой знае какво до края на годината. За цялата си десетгодишна история SOFIX не успява да впечатли биковете на пазара, като изключим 2001 година, когато отбелязва месечен ръст от +21.77%.
Благодарение на този драматичен възход, средното повишение на индекса през декември е в размер на +1.36%, но ако извадим най-доброто и най-лошото му представяне (съответно 2001 г. и 2009 г.), декември се оказва по-скоро негативен, със средна загуба от -0.29%. Медианната стойност на декемврийските изменения е още по-негативна (-0.72%), което едва ли ще се хареса на нарастващия брой бикове на БФБ.
Единственото, което подкрепя позитивен сценарий през следващите три седмици е фактът, че SOFIX губи през декември в седем от последните десет години и, ако игнорираме митовете за сезонност в борсовата търговия, вероятността да видим поскъпване е сравнително голяма - поне от статистическа гледна точка.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!