България'11: 2011-та остава предизвикателна за посредниците
Бизнесът на инвестиционните посредници понася вече трета година тежки удари и въпреки всичко не ставаме свидетели на процеса на окрупняването му. Ще приключат ли трудните времена за ИП, или мениджърите им да не се настройват прекалено положително за следващата година? Това коментира Кирил Гарчев, главен дилър в Булброкърс:
По всичко изглежда, че 2011 г. няма да се различава съществено за инвестиционните посредници спрямо последните три кризисните години, поне по отношение на бизнес средата и генерирането на приходи.
Както виждаме, процесът на консолидация в сектора (ако изобщо можем да го наречем така) върви изключително бавно и едва около 10% от играчите ефективно са обявили прекратяване на дейност. Все пак преструктурирането, основно чрез драстично оптимизиране на разходите, позволи обръщане на тенденцията по отношение на оперативните печалби.
От друга страна за сливания и придобивания на практика не би могло да се говори, което оставя малко алтернативи за разширяване на пазарния дял освен разработването на нови пазари и услуги от инвестиционните посредници.
Този процес беше особено интензивен към края на 2009 и през цялата 2010 година, когато, особено големите играчи, се насочиха активно към разнообразяване на услугите, които предлагат на своите клиенти основно към външни пазари.
За съжаление едва ли картината на БФБ ще се промени съществено през 2011 година. Въпреки че бихме могли да видим известно поскъпване на акциите и подем в интереса, съответно оборотите, те ще останат далеч от пред кризисните нива, когато приходите от комисиони бяха достатъчни, за да се покриват оперативните разходи.
По подобен начин стои и въпросът с другия голям сегмент - доверителното управление (поне свързаната с вътрешния капиталов пазар част). Това оставя малко избор за играчите освен да се опитат да задържат интереса на клиентите чрез нови продукти и услуги, особено такива, които позволяват да се печели във „враждебна" пазарна среда, като късите позиции или инвестициите в суровини.
Не съм оптимистично настроен към резултатите от усилията на инвестиционната общност да „раздвижи" пазара с помощта на държавата. Приватизацията на големите и атрактивни пакети от енергийни дружества продължава да бъде източник единствено на слухове и коментари с малка вероятност за бърза реализация. С подобен статус изглеждат и останалите предложения на БАЛИП, БАУД и други организации, които са многократно обсъждани по конференции и заседания.
В този смисъл позитивна новина е отказът от инициативата на Комисията за финансов надзор по отношение таксите за обслужване на поднадзорните лица. В период на криза подобни утежняващи финансово и административно действия няма как да подобрят пазарната среда и условията за генериране на бизнес от инвестиционните посредници.
Допълнителен риск ще представлява и общата макроикономическа картина, макар че сме далеч от показателите на проблемните членки на еврозоната по отношение на фискалния дефицит и отношението дълг към БВП. Разочароваща е обаче неспособността на правителството да наложи строга дисциплина в разходната страна на бюджета, още повече заложените за следващата година цели по отношение ръст и събираемост изглеждат непостижими, което ще доведе и до влошаване на горните показатели.
Автор: Кирил Гарчев, главен дилър, Булброкърс