Франция и Германия блокират приемането ни в Шенген
Франция и Германия уведомиха днес Европейската комисия за решението си да блокират влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство за свободно движение.
Европейският комисар за вътрешните работи Сесилия Малмстрьом е получила писмо от министрите на вътрешните работи Брис Ортфьо и Томас де Мезиер, в което те пишат, че е преждевременно да бъде разрешено на двете страни да се присъединят към Шенген през март 2011 г., съобщи нейният говорител Микеле Черконе, цитиран от Франс прес.
В писмото се подчертавали пропуските на България и Румъния в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Европейската комисия няма никакви правомощия да взима решения за приемането на държави в Шенгенското пространство. Тези решения се взимат от страните членки с единодушие, припомни Черконе.
Позицията на Франция и Германия означава, че няма единодушие за приемането на България и Румъния и че влизането на двете държави в шенгенското пространство ще бъде отложено, посочва Франс прес.
Експерти от държавите-членки посетиха Румъния и България и ще представят през януари доклад, който ще позволи на правителствата да вземат своето решение.
"ЕК няма да дава мнение по този доклад", подчерта още Микеле Черконе.
Липсата на напредък в двете страни в областта на реформирането на съдебната система и на борбата с корупцията и организираната престъпност може да има "тежки последици за сигурността на ЕС", каза говорител на германското вътрешно министерство, пожелал анонимност, цитиран от предаде Асошиейтед прес. Той допълни, че тези проблеми водят до скептицизъм що се отнася до едно "прекалено бързо" присъединяване на България и Румъния към Шенген.
Главите за сигурността са най-трудните за преговаряне с кандидатите, призна днес Сесилия Малмстрьом.
Неколцина преговарящи, пожелали да запазят анонимност, казаха, че присъединяването на Румъния и България към Европейския съюз през 2007 г. е било "лошо договорено", защото въпросите за сигурността и проблемите с малцинствата са били "скрити под килима".
Вчера Холандия също заяви, че не смята страната ни за готова да влезе в Шенген. Холанският посланик у нас Карел ван Кестерен изтъкна, че кандидатстващата страна трябва да гарантира вътрешната си сигурност и добави, че се надява за положителен мониторингов доклад на комисията, който да оправдае решението за приемане на България.
Трябва да удвоим усилията си, включително и в области като съдебната система, така че да разсеем съмненията, коментира говорителят на Външно министерството Весела Чернева. По думите й, България ще бъде готова до март 2011 г. технически за присъединяване към Шенген.
Има един междинен доклад на ЕК през пролетта и годишен доклад през лятото и "колкото по-бързо успеем да изчистим всички бележки" по механизма за наблюдение, толкова по-добре ще стоим и по отношение на кандидатурата ни за Шенген, посочи Чернева.
Британският в. "Файненшъл таймс" коментира днес решението на Германия и Франция, с думите: „Това беше тежък удар за двете източноевропейски страни, които се надяваха да се присъединят към зоната на свободно движение през пролетта на 2011 г., макар че мнозина смятаха този срок за нереалистичен".
Дипломати, цитирани от "Файненшъл таймс", заявили, че позицията на Берлин и Париж ще наложи да се изработи нов график, тъй като за приемането на нова държава в Шенген е нужно единодушно решение на страните членки. Това развитие ще бъде особено неприятно за Унгария, която поема ротационното председателство на Европейския съюз от 1 януари догодина и която се надяваше да подобри отношенията между т. нар. стари държави членки на общността като Германия и Франция и новоприетите страни, най-вече от Източна Европа, посочва изданието.
Източници, запознати с въпроса, смятат, че наред със съображенията, свързани с различни проблеми в България и Румъния, особено в съдебната система, позицията на Франция и Германия е повлияна и от някои политически фактори. Париж продължава да се тревожи от възможен наплив на роми, ако двете страни бъдат приети.
Берлин пък е загрижен за ефекта, който присъединяването им към Шенген може да окаже върху миграционните потоци в Европа, тъй като приемането на България и Румъния в зоната на свободно движение би отворило сухопътен мост за влизане на мигранти в ЕС от Турция директно в България или през пропускливата граница с Гърция.
Холандия, която също вече заяви, че не смята страната ни и Румъния за готови, смята, че трябва да гарантираме по-добре вътрешната си сигурност. Холандия, освен това, е в "плен" на крайнодясната Партия на свободата на Геерт Вилдерс - яростен критик на исляма и на разширяването на имиграцията.
Източник: БТА