Л. Хампарцумян: Ролята на банковия капитал е да е разумен
Банките следват успеха. За разлика от другите форми на финансиране, частни рискове фондове, собствен капитал, банките оперират с привлечени средства - депозитите на хората, които не искат парите им да бъдат вложени в рискови проекти, коментира специално за Profit.TV, Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк.
Съответно срещу тези ниски маржове на печалбите те искат един по-консервативен подход, а не да стимулират икономиката. Така банките предоставят тези привлечени средства, за да подпомогнат вече успели фирми, които могат да докажат, че бизнесът им е устойчив.
Много е важно да се разбере ролята на различните видове капитал в различния бизнес. Ролята на банковия капитал е да бъде благоразумен, плашлив и да може да помогне на устойчивото развитие на финансовата и икономическа инфраструктура на страната. Ако някой иска финансови стимули, инжекции - това е друг бизнес, а не бизнес на банките.
Нивата на лихвите до голяма степен ще зависят от успешното развитие на българската икономика. Ако има по-добро развитие на реалната икономика може да очакваме известно понижение на лихвите.
Разбира се има и други външни фактори, които биха могли да допринесат за относително високи лихви, като например инфлация, която е в световен мащаб и би моглa да принуди централните банки да повишат своите основни лихви, които са изключително ниски. Не бива да забравяме, че преди кризата имаше основни лихви от порядъка на 4-5%.
Устойчивото развитие е това което трябва да се цели, а не краткосрочни мерки, които да имат определен ефект, като например временно понижение на лихвите.
България е съществена част от плановете на Уникредит, тъй като сме банка с водещи позиции във всяка страна. Били сме успешни и се надяваме това да е така и в бъдеще, заяви Хампарцумян.
Не очаквам в България да се строят големи автомобилни заводи или да се правят други подобни големи инвестиции за милиарди. Това към което трябва да се насочим е да създадем условия и да подкрепим българските предприемачи, малки, големи и др.
Под български инвеститори разбирам такива, които ще оперират на нашата територия включително и чужди. Това са хората които ще дадат устойчивото развитие. Когато има такава икономика сме много по независими от външни шокове и сме по-привлекателни за инвестиции.
Имаме да догонваме много. България не е бедна страна, но е най-бедната в клуба на богатите. Ние винаги се сравняваме с клуба на шампионите допълни още Хампарцумян.
Имаше банки които са били по-рискови и агресивни при отпускането на кредити и те най-вероятно ще трябва да променят своите кредитни политики. Ние бяхме значително по-консервативни. Разбира се и ние днес сме по-взискателни, отколкото сме били преди две години.