Какво се случи и какво ще се случва с долара?
Щатската валута приключи годината с най-голямото си повишение спрямо еврото от пет години насам, като в основата на това бяха инвеститорските опасения за дълговата криза на стария континент.
Доларът поскъпваше през всеки от първите пет месеца на годината, като в крайна сметка завърши при ниво от 1.3384 долара за евро, или с поскъпване от 6.5%.
Средните очаквания на специалистите, дадени пред финансовото издание Bloomberg са за по-нататъшно поскъпване на зелените пари до ниво от 1.3100 до края на новата година.
Второто най-слабо представяне спрямо долара за изминалата 2010 година отбеляза паундът, който поевтиня с 3.5%.
Силното търсене на изход от еврото съдейства за рекордното поскъпване на франка спрямо всички основни валути. Франкът поскъпна спрямо долара, регистрирайки повишение от 10.7% спрямо щатската валута.
Най-голямо поскъпване спрямо долара обаче, регистрира японската йена, която добави 14.7% към стойността си спрямо валутата на най-голямата световна икономика.
Йената обаче, е валутата сочена от анализаторите като тази, която се очаква да отбележи най-голямо понижение спрямо долара през настоящата година, като очакванията са за 90 йени за долар, спрямо 81.12 в края на миналата.
Австралийският долар бе втората най-добре представяща се валута спрямо щатския долар, с повишение от 14%. Тя поскъпна в края на годината до рекордно високо ниво от въвеждането си през 1983 година.
До голяма степен в основата на това повишение стоеше поскъпването на основните суровини през годината.
Рекордно от 1998 година насам представяне отбелязаха и азиатските валути през 2010 г. Индексът следящ тяхното представяне, без включването на японската йена се повиши с 5.3% спрямо щатския долар.