0.5% такса за върнат предсрочно заем
Фиксирана такса за предсрочно върнат ипотечен кредит се готви да въведе ГЕРБ със законова промяна, съобщиха депутати.
Преди време управляващите свалиха таксите за предсрочно връщане на потребителски кредити, а сега обмислят същото и при ипотечните и фирмените.
Идеята е да се плаща лихвата, която клиентът дължи за 1 до 3 месеца, което е до 0.5% от размера на кредита. Сега повечето банки вземат до 4-5 на сто за предсрочно погасяване на ипотечен заем.
Целта е да няма закрепостеност на клиентите към дадена банка, обясниха депутати от бюджетната комисия. Според тях така хем ще се оживи кредитният пазар, хем банките ще се стремят да дават по-изгодни условия, за да не губят клиенти.
"В момента се предлагат промоции за нови клиенти, а старите си стоят с високи лихви, защото са вързани за банката с високата такса. Ако имат възможност да сменят банката, тя ще се опитва да ги задържи, като преразглежда периодично и прави изгодни и техните условия", обясниха от ГЕРБ. Към края на ноември общият размер на ипотечните заеми е 8.6 млрд. лв.
Виолина Маринова, ДСК: И сега се опрощава на редовни клиенти
Намалението в таксите за предсрочно погасяване няма да има ефект сега, защото се рефинансира рядко, а хората нямат възможност да погасяват предсрочно със спестявания, смята Виолина Маринова, шеф на банковата асоциация и на ДСК. И в момента имало промоции с връщане на парите по-рано със собствени средства без санкция, а някои банки освобождавали от таксата добри клиенти по индивидуална преценка след подаване на молба. Маринова не очаква масово връщане по-рано, както не се случило при потребителските заеми, нито отражение върху лихвите.
Асен Ягодин, Пощенска банка: Ще тръгне пак кредитна война
Ако делът на предсрочно погасените заеми се увеличи драстично, банките ще имат несигурност в използването на привлечения ресурс, смята Асен Ягодин, шеф на Пощенска банка и зам.-председател на банковата асоциация. Вливането на непланирана ликвидност в големи размери и разходите за управлението й можело да принудят трезорите да сложат марж в цената на кредита. Малко след излизането от депозитната война имало опасност да се влезе в кредитна война за привличане на клиенти. Ягодин е на мнение, че идеята трябва да се конкретизира и да се съгласува с асоциацията на банките.
Петър Андронов, СИБАНК: Предплащането не е проблем, а плащането
Клиентите нямат проблем с предплащането, а с връщането на кредитите си, смята Петър Андронов, шеф на СИБАНК. Според него сега преминаването от една в друга банка при подобрени условия не е масово явление, както в годините преди кризата. Въпреки това било възможно в бъдеще да се стигне до увеличаване на "туризма" между банките, защото на клиентите ще е по-евтино да се прехвърлят.
Това щяло да доведе до по-високи разходи за банките и ограничаване на възможностите за предоставяне на преференции, защото лихвите нямало как да падат непрекъснато. Освен това клиентите щели да се научат да не поемат пълната отговорност за изтеглените заеми.
Източник: в. 24 часа