Уикилийкс разкрива интрига с потъналото съкровище
Най-новият епизод в сагата Уикилийкс е сюжет, достоен за трилър на Том Кланси, пише вестник "Ню Йорк таймс". Това е разказ за международна интрига, в която са замесени потънало съкровище за милиони долари.
В историята е замесена и държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, правителството на Испания и открадната от нацисти картина на импресиониста Писаро, изобразяваща мокър от дъжд парижки булевард.
Компанията за издирване на потънали съкровища "Одисей марин експлорейшън", базирана в Тампа, Флорида, използва класифицирани посолски грами на Държавния департамент като доказателство в съдебна битка с Испания относно собствеността върху злато и сребро на стойност 500 милиона долара, извадено през 2007 г. от останките на испански галеон край португалския бряг.
Грамите, които са част от разпространените неотдавна 250 000 документа от Уикилийкс, съдържат преписка между испанския културен министър и американския посланик в Испания.
Първоначално публикувани в "Гардиън" и "Паис", те са завоалирани с неясния език на международната дипломация, посочва вестникът. Но според "Одисей" от документите се разбира, че посланикът е предложил да помогне на Испания в битката за потъналото съкровище.
В замяна Испания трябвало да помогне в убеждаването на мадридски музей да върне картина на Писаро от 1897 г., оценена за 20 милиона долара, на калифорнийско семейство. То пък твърди, че е била заграбена от нацистите в Германия.
"Одисей" води битката си с Испания за съкровището в апелативния съд в 11-и съдебен окръг в Атланта. Генералният прокурор Ерик Холдър и министерството на правосъдието са подкрепили испанските претенции, но компанията казва, че федералното правителство има скрит мотив да се намесва в съдебния спор.
Вчера адвокатите на "Одисей" са внесли въз основа на разпространените дипломатически грами искане съдът да изиска от властите да изложат интересите си по случая.
"От фактите, с които разполагаме досега, сме доста смутени", заяви изпълнителният директор на "Одисей" Грег Стем. "Грамите на Уикилийкс позволяват на обикновената публика да надникне във вътрешните дела на международната дипломация и онова, което се вижда, не винаги е хубаво."
Говорител на Държавния департамент отказа да коментира случая. Но Уилям Барън, адвокат от Ню Йорк, който представлява Испания по делото за картината, отрече наличието на каквато и да било тайна договорка между испанското и американското правителство. "Това са два напълно различни случая", подчерта той.
Местни и федерални политици заеха противоположни позиции, като четирима конгресмени от Флорида призоваха Клинтън и Холдър да подкрепят "Одисей" в съдебния спор, съобщава вестникът. Експерти прогнозират, че този случай е първият от многото, които тепърва ще произлязат от "съкровището" от секретна информация, съдържащо се в грамите, посочва "Ню Йорк таймс".
Източник: БТА