Демокрацията в 25 страни се е влошила през 2010 г.
25 страни показват значително влошаване на демокрацията през 2010 г., отбелязва Фрийдъм Хаус в свой доклад.
За пета поредна година организацията съобщава за влошаване на политическите права и гражданските свободи в света. "Нашите неприятели не просто започнаха мащабна репресия, те правят това с безпрецедентна агресивност и самоувереност", заяви изпълнителният директор на организацията Дейвид Крамър. "И демократичната общност не отговаря на това предизвикателство", допълни той. Докладът обхваща 194 страни и 14 територии в света.
Според него Китай, Египет, Иран, Русия и Венецуела продължават да засилват репресивните мерки като съпротивата от демократичните държави е малка. Броят на изборните демокрации е намалял до 115, най-ниското ниво от 1995 г. насам, след като през 2005 г. беше 123. "Най-мощните авторитарни режими в света действаха с по-голяма дързост през 2010 г.", отбелязва докладът.
Сред цитираните примери са натискът на Китай върху чуждите правителства да бойкотират церемонията по връчването на Нобеловата награда за мир, на която беше почетен намиращият се в затвора борец за демокрация Лю Сяобо, както и "явното незачитане" в Русия на независимостта на съда по делото срещу бившия петролен магнат Михаил Ходорковски, процесът срещу когото е смятан за изпълнен с нарушения. 11 страни са постигнали значителен напредък миналата година, но в 25 други демокрацията съществено се е влошила.
Според доклада Близкият изток и Северна Африка остават районите с най-ниско ниво на свобода, а Украйна и Мексико падат от категорията "свободни" в категорията "частично свободни". Сред страните, в които демокрацията се е подобрила миналата година, са Киргизстан и Гвинея, които са се изкачили от категорията "несвободни" в категорията "частично свободни", след като провели сравнително свободни и честни избори. 25-те страни, в които демокрацията се влошава, са Афганистан, Бахрейн, Бурунди, Камбоджа, Бряг на слоновата кост, Джибути, Египет, Етиопия, Фиджи, Франция, Гвинея-Бисау, Хаити, Унгария, Иран, Кувейт, Латвия, Мадагаскар, Мексико, Руанда, Шри Ланка, Швейцария, Тайланд, Украйна, Венецуела и Замбия.
Източник: БГНЕС