САЩ и Китай подписаха договори за 45 млрд. долара
Китай подписа със САЩ споразумения на обща стойност 45 млрд. долара при посещението на китайския президент Ху Цзинтао във Вашингтон, съобщи високопоставен представител на американската администрация, цитиран от световните агенции.
Съществен дял в сключените сделки се пада на самолетите на концерна "Боинг" - 19 млрд. долара.
Сключените договори са за износ на стойност 45 млрд. долара и дават възможност да бъдат разкрити 235 хил. работни места в САЩ, посочи пред журналисти същият източник, пожелал анонимност.
Недоразумения при превода предизвикаха объркване по време на пресконференцията на американския президент Барак Обама и китайския му колега Ху Цзинтао в Белия дом, съобщиха Асошиейтед прес и ИТАР-ТАСС.
Първоначално Обама предполагал, че отговорите му се превеждат едновременно на китайски език за Ху. Оказало се обаче, че преводът не бил симултанен и било нужно известно време, докато изказването му по първия въпрос, отнасящ се за правата на човека, бъде преведено на китайски език.
"Съжалявам, но мислех, че имаме симултанен превод. Иначе щях да разбия отговора на по-малки части", каза Обама, след като разбра каква е била ситуацията.
Въпросът за правата на човека беше отправен и към Ху, но той не отговори на него, с което създаде впечатлението, че избягва да засяга темата.
Когато по-късно въпросът беше повторен на пресконференцията, китайският президент с готовност коментира темата за правата на човека, като обясни, че първия път не е чул въпроса заради проблема с превода. Белият дом заяви, че първият въпрос всъщност е бил преведен на Ху.
По-нататък на пресконференцията китайски репортер предизвика смях сред присъстващите, след като повдигна въпроса за превода и поиска от преводача на китайски език да преведе двата му въпроса "правилно и точно".
Не стана ясно каква е била причината за объркването. Белият дом заяви, че китайците са поискали последователен, а не симултанен превод. Цзинтао обаче призна, че страната му трябва да положи още доста усилия в областта на правата на човека, предадоха ДПА и Асошиейтед прес.
Китай все още се изправя пред много предизвикателства в икономическото и социалното развитие, а що се отнася до правата на човека, е нужно да се направи още много, каза той.
Китайският президент все пак подчерта, че Пекин смята правата на човека за вътрешен въпрос.
Той заяви, че Китай ще продължи усилията за подобряване на живота на своите граждани и за насърчаване на демокрацията и върховенството на закона.
Източник: БТА