ДСБ поставиха своите въпроси за сделката с дълга
НС да разгледа доклада на министъра на финансите Симеон Дянков за сделките с външния дълг от 2002/2003 г. и да го прати в прокуратурата за разследване. Това поискаха днес на редовния си брифинг членове на ръководството на ДСБ, в съгласие с колективното си решение.
Изводите в доклада на министъра на финансите Дянков за сделките с външния дълг, че сделките с дълга на страната от 2002/2003 г. са нанесли безспорни щети на България, чиято минимална стойност до момента възлиза на 1 млрд. лв., подчерта заместник-председателят на ДСБ Димитър Бъчваров. Според него се потвърждават прогнозите на Иван Костов от 2002 г., когато той в писмо до министър-председателя тогава е искал да се прекратят тези сделки.
В доклада на Дянков не са посочени виновници, а само резултати, затова от ДСБ настояват също НС да постави целите на проверката на прокуратурата.
Кои лица са предложили сделките с външния дълг от 2002/2003 г. и участвували ли са те или свързани с тях лица като купувачи или посредници при наличие на конфликт на интереси, питат сините политици.
Второ, била ли е осигурена от тогавашния министър на финансите Милен Велчев защита на финансовите интереси на държавата и оценен ли е рискът?
Трето, трябва да се установи кои длъжностни лица са предложили и одобрили конкретните схеми и гранични параметри на сделките, и участвували ли са те или свързани с тях лица по нататък като купувачи или посредници при наличие на конфликт на интереси.
От синята партия се съмняват за наличие на корист и облагодетелстване от някои знакови фигури от управлението на държавата тогава от тези сделки. Според тях министър Дянков трябва да изиска от НАП съвместно с прокуратурата да направят проверка за наличие на преводи и транзакции от онова време, за да се види дали министърът на финансите тогава Милен Велчев или заместниците му не са се облагодетелствали от сделките с външния дълг.
Източник: БГНЕС