Логичен обрат в края на изминалата седмица при валутите
Еврото се понижи с близо три цента към края на миналата седмица до 1.3587 спрямо американския долар, след като достигна 3-месечен връх преди това. Основните причини за това бяха негативният доклад на Трише и позитивните икономически данни от САЩ. Управителят на ЕЦБ заяви, че лихвените нива към момента са подходящи, но налице е краткосрочен възходящ натиск върху инфлацията, главно заради покачване на цените на енергийните продукти. В допълнение, Трише посочи, че няма риск за ценовата стабилност в Еврозоната в средносрочна перспектива, с което сложи край на спекулативните очаквания за по-скорошно вдигане на лихвата.
Сред другите причини за спада на единната валута са доста по-слабите от очакванията данни за продажбите на дребно през декември, смесените резултати от аукциона за нови дългови книжа на Испания, както и известния спад на риск-апетита на финансовите пазари поради геополитическото напрежение в Египет. Събитията в Египет създават риск от покачване на напрежението в световен мащаб и от разширяване на зоната на конфликта към Йордания, Йемен и Тунис.
Испания удари дъното, след като безработицата надвиши 20 %, а спекулантите отиграват голяма вероятност, че държавата ще се обърне с молба за финансова помощ към ЕС. Размерът на фонда обаче е недостатъчен за финансиране на Испания. Икономиката на Испания излезе от почти 2-годишната рецесия през 2010 г. преди отново да загуби скорост през третото тримесечие. От Bloomberg припомнят, че правителството съкрати публичното заплащане през юни, а също така замрази пенсиите и съкрати социалните бонуси, като част от усилията за намаляване на бюджетния дефицит на страната. В същото време, нивото на безработица остава над 20%.
От друга страна доларът задълбочи своето покачване и приключи петъчната търговия на относително високи нива спрямо останалите основни валути, след като намери подкрепа от силния спад на нивото на безработицата в САЩ. Данните за януари показаха спад на безработицата до 9%, спрямо 9.4% за декември, което е най-ниското ниво от април 2009г. насам. Това е най-големият спад за повече от 10 години и броят на безработните е около 13.86 млн. От Федералния резерв са на мнение, че безработицата ще продължи да бъде около 9% през следващите 12 месеца. Позитивен сигнал за състоянието на пазара на труда е покачването на средното часово заплащане на всички служители с 0.08 до 22.86 долара. По-голямото заплащане несъмнено ще доведе до ръст на потребителските разходи.
През тази седмица се очаква завръщането на азиатските играчи на финансовите пазари, след Китайската Нова година, като последни се връщат китайските играчи. Азиатските регионални централни банки по принцип са едни от основните купувачи на EUR/USD и се възползват при всеки спад на валутната двойка. Ще продължи да се следи и развитието на кризата в Египет и дали все пак няма риск от нейното разпространение към други страни от Северна Африка и Близкия Изток.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД