Китай изпревари Япония като втората най-голяма икономика
Японската икономика се е свила леко през последното тримесечие на 2010 г., но анализатори очакват възстановяване през настоящата година, тъй като по-големият износ за Китай и други части от Азия ще компенсират слабото местно търсене, информира Reuters.
БВП на Япония намалява с 0.3% на тримесечна база за периода октомври-декември 2010 г. Предварителните очаквания бяха за спад от 0.5%, но въпреки това, свиването е първо от пет тримесечия насам.
На анюализирана основа спадът е от 1.1%, което е доста по-слаб резултат от отчетения 3.2-процентен ръст на щатската икономика за същото тримесечие.
Икономическите данни на Япония също така потвърдиха, че Китай е изпреварил страната на изгряващото слънце като втората най-голяма икономика в света за 2010 г. с БВП в размер на 5.8786 трлн. долара, срещу 5.4742 трлн. долара за Япония.
Министърът на икономиката на Япония заяви, че страната трябва да се възползва по възможно най-доброя начин от растеж на Китай, тъй като разчита все повече на търсенето от страна на най-многолюдната държава в света.
Износът на Япония за Китай е съставлявал 19.4% от общия износ на страната през миналата година. Делът на износа за САЩ е бил около 15.4%.
Последните данни от Япония показват, че износът и промишленото производство нарастват с повече от очакваното през декември, но ръстът в корпоративния сектор е малко вероятно да се пренесе и към личното потребление, което съставлява около 60% от БВП.
Капиталовите разходи в Япония нарастват с 0.9% в сравнение с предходното тримесечие, като ръстът е по-малък в сравнение с отчетеното повишение от 1.5% за периода юли-септември.
Потреблението пък пада с 0.7% на тримесечна база, в сравнение с 0.9% ръст в предходното тримесечие.
Външното търсене, или нетният износ, е намалил с 0.1 процентни пункта БВП, на фона на скока на йената до 15-месечен връх спрямо долара.
Местното търсене се очаква да остане слабо и все по-голямата зависимост от износа крие рискове за японската икономика, ако външното търсене намалее, смятат анализатори.
Миналата седмица Китай вдигна лихвите за втори път в последните шест седмици, засилвайки борбата си с инфлацията. Пекин също така се очаква да продължи да затяга монетарната политика, което от своя страна поражда вероятност за намаляване на търсенето.