Русия обявява днес края на проекта Бургас- Александруполис?
Русия има намерение да излезе от проекта по изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис". Очаква се руските участници в проекта - компаниите "Транснефт", "Роснефт" и "Газпром нефт" - да обявят прекратяване на неговото финансиране днес в Рим на заседание на надзорния съвет и на събранието на акционерите в проектната компания "Транс-Болкан Пайплайн", съобщава руската агенция ИТАР-ТАСС, като се позовава на информация на руския вестник "Ведомости".
Тръбата трябваше да заработи през 2011 г., но началото на строителството и досега така и не започнало. Властите на България, през чиято територия ще премине петролопроводът, и досега не са съгласували проекта, отбелязва руската агенция, като се позовава на руския вестник.
Агенцията припомня, че новото българско правителство, дошло на власт през 2009 г., е изразило съмнения относно екологичната безопасност на проекта и фактически е прекратило финансирането му.
По-рано този месец вицепрезидентът на "Транснефт" Михаил Барков съобщи, че в Рим акционерите по проекта Бургас-Александруполис ще обсъдят възможностите за по-нататъшно съществуване на компанията-собственик на бъдещия нефтопровод.
"Ще бъде обсъждана ситуацията с позицията на българската страна, финансовото състояние на компанията, която разработва проекта, и възможностите за по-нататъшното й съществуване при така създадените финансови условия", посочи той на 10 февруари.
Барков добави тогава, че Русия не е поддръжник на идеята за прекратяване на проекта. Руската страна обаче е единствената, която в сегашния момент продължава да финансира проекта, след като България не изплати в края на 2010 година задълженията си от 6 млрд. евро и Гърция последва примера й.
Споразумение за строителството на петролопровода Бургас-Александруполис бе подписано от Русия, Гърция и България на 15 март 2007 година. Проектът предвижда доставка на петрол до терминали в Средиземно море, заобикаляйки турските протоци Босфора и Дарданелите. Дължината на петролопровода трябва да бъде 285 км, а пропускателната способност - 35 до 50 милиона тона суров петрол годишно. Общата стойност на проекта се оценява на около 1.5 милиарда евро. Проектът за петролопровода на територията на България се оценява на около един милиард евро.
Преговорите по проекта започнаха още през 1994 г. Международната компания за реализиране на проекта беше създадена през 2008 г.
Източник: БТА