Ал. Пеев: Радостно е, че пазарът се движи от спекулантите
„През последните две години винаги съм бил оптимист по отношение на родния ни капиталов пазар. Преди дръзките спадове на акциите ни, икономиката ни беше набрала мощ за растеж и той беше възпрян единствено от световната икономическа криза. Въпреки многобройните изказвания и негативни очаквания на анализаторите, сценарии за масови фалити на холдинги и банки не се случиха (за разлика от другите страни), особено на БФБ, където за мен са представени "най - оправните" български компании", коментира Александър Пеев, портфолио мениджър, Съгласие Асет Мениджмънт, за Profit.bg.
Според експерта драстичните спадове на акциите на БФБ се дължаха най-вече на оттеглянето на чуждите инвеститори и липсата на ликвидност.
„В тази връзка не бива да забравяме как за няколко дни, за един месец борсови цени на акции се срутваха примерно от цена 5.50 лв. на 3 лв. и за друг кратък период от един месец за същата позиция - от 3 лв. на 0.90 лв, което са спадове от 45.45% и 70% съответно", посочи още Пеев. „Обаче ако трябва да смятаме в обратната посока това биха били за един месец ръстове от 83.33% и 233.33%, а целият ръст би бил ръст от 511.11% за шест - осем месеца".
Това че дадена акция е направила доходност от 50-80% за кратко време, 300-400% за една година не бива да притеснява никого, когато пазарните цени на акциите са далече от справедливите си стойности, а за това всеки може да провери в международните финансови източници като Блумбърг на колко оценяват чуждите анализатори чрез своите анализи справедливите стойности на най-ликвидните ни компании, след като българските посредници не публикуват на колко оценяват тези компании, каза Александър Пеев.
„Корекция на пазарна цена и консолидиране на тази цена е редно да се случи при един ефективен капиталов пазар само, когато при дадена корпоративна новина или икономическо събитие цената на акция се раздвижи за определен период от време в едната или другата посока и само, когато тази пазарна цена се отклони значително от новата справедлива цена (която вече въплъщава новата информация), тогава се случва една нормална корекция", обясни Пеев. „В тази връзка подобни тълкувания коя позиция колко много е направила и изрази като "здравословна корекция", "балони" при един изостанал пазар не са сериозни".
Това, което радва Александър Пеев най-много в последните дни е, че пазарът се движи от дребните инвеститори и спекуланти и така се получава, че те оценяват многократно по-добре коя акция колко струва от професионалните играчи.
„Последните по-скоро чакат с нетърпение да върне цената на дадена позиция, за да влезнат, но това трудно ще се случва, а през това време спекулантите ще печелят "здравословно". Трудно ще се случва, защото първо на тези ниски нива, които съм казвал, че се виждат един път на 80 години, продавачи трудно ще се намират", бе критичен експертът.
Освен това инвестиционните фондове и най-вече паричните фондове са пълни с кеш, който кеш повечето дребни инвеститори са заложили там докато отмине кризата.
Нека всеки да погледне на колко милиона възлиза този кеш от най-големите инвестиционни фондове и си направи сметката къде реално те биха инвестирали - на нарасналите чужди капиталови пазари или на изостаналите пазари като нашия. В добавка към това Александър Пеев подчерта намаляването на лихвите по депозитите и едва ли един фонд мениджър ще предпочете да инвестира в депозитни средства 80% от активите при едни намаляващи лихвени проценти.
Индексът SOFIX записа вчера първото си понижение, след седем последователни дни на растеж. Понижението на индекса в четвъртък бе от 0.59%, до 448.90 пункта. Да припомним, че SOFIX затвори над 450 пункта в сряда - 451.56 пункта, за първи път от 4 декември 2009 г.
Понижение за деня отчетоха BG 40 (-1.06%, 133.03 пункта) и BG TR30 (-0.76%, 362.96 пункта). В обратна посока отново бе BG REIT (+0.95%, 49.13 пункта).
Общият оборот на регулиран пазар надвиши в четвъртък 3 млн. лв. От тях 1.31 млн. лв. се дължаха на прехвърлените по номинал 665 облигации на ХипоКредит. През деня се търгуваха 75 емисии акции. Повишение в цената имаше при 24 от книжата, а други 7 останаха без промяна.
На извънрегулиран пазар се прехвърлиха близо 2% от капитала на Монбат - 750 000 книжа, срещу 3 млн. лв. (4.001 лв. за лот), както и други 500 000 акции на Енемона за 1 млн. лв. общо.
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!