Италия - големият губещ от падането на режима на Кадафи
От UniCredit до Finmeccanica, минавайки през ENI и футболния клуб Ювентус, режимът на Муамар Кадафи инвестира своите петродолари в Италия, която разчита в замяна на либийски петрол и печеливши договори, коментира АФП.
Връзките между двете страни бяха засилени през 2008 г. с историческото споразумение, уреждащо отношенията между тях от времето на италианската колонизация (1911-1942). По силата на това споразумение италианският премиер Силвио Берлускони поднесе своите извинения и се ангажира с обезщетение от 5 млрд. долара, предоставени под формата на инвестиции през следващите 25 години.
След този договор Триполи, която вече бе инвестирала в италиански компании и дори в определен период държеше 10% от Fiat, засили своето присъствие в капитала на големи италиански корпорации.
По данни на Il Sole 24 Ore дяловете на Либия в Италия се оценяват на 3.6 млрд. евро.
Срив на Миланската борса
Знак за тесните връзки между двете страни, тревогата от безредиците в Либия доведе до спад на борсата в Милано с 3.59% в понеделник, а днес около 11:00 местно време тя затвори по „технически причини".
Най-голямата инвестиция на Либия е в UniCredit. През есента на 2008 г., в разгара на финансовата криза, Либийската централна банка повиши участието си до 4%, а с влизането на суверенния фонд Libyan Investment Authority (LIA) през миналото лято Триполи стана най-големият акционер в банката със 7.582% дял. Това доведе до тежката криза сред акционерите, завършила с отстраняването на шефа на банката Алесандро Профумо. Но UniCredit получи зелена светлина за откриване на свой филиал в Либия.
LIA държи също така 2.01% от оръжейния гигант Finmeccanica и около 0.5% от енергийната компания ENI, с която има споразумение от 2008 г. за покуплата на между 5 и 10%. Сделката още не е завършена.
Солидни договори
Чрез Libyan Arab Foreign Investment Company, Триполи притежава още 7.5% от футболния клуб Ювентус.
Либия прояви интерес и към енергийната компания Enel и Telecom Italia, но това остава само на хартия. В замяна Италия получава около една трета от либийския петрол и ENI става най-големият чуждестранен инвеститор.
Някогашната колониална сила е основен търговски партньор на Триполи: през 2009 г. тя първа отвори пазара си за либийския износ (около 20%) и стана най-големият износител за Либия със 17.5% для. 180 италиански компании инвестираха там и изпратиха в арабската страна 1 500 италиански граждани.