Застрашен ли е ядреният ренесанс от случващото се в Япония?
На световната експанзия на ядрената енергетика може би ще започне да се гледа по-критично, след като високопоставени държавни служители от Китай, Индия и САЩ призоваха за преразглеждане на плановете за ядрена енергия на фона на проблемите на Япония с реакторите, които пострадаха от земетресението, пише Bloomberg.
В момента Япония се бори, за предотвратяване на ядрена криза след като втора експлозия разтърси атомната централа на Tokyo Electric Power Co. във Фукушима. Компанията в момента се опитва да охлади два реактора в централата, за да предотврати катастрофалното изпускане на радиация.
Радиацията в реактор номер 3 в ядрената централа във Фукушима е нараснала до същите нива както при реактор 1, където подобен взрив се случи през уикенда, стана ясно днес. От Tokyo Electric обявиха, че един служител е бил ранен а седем са изчезнали.
"Това очевидно е значителна спънка за така наречения ядрен ренесанс," казва Питър Брадфорд, бивш член на щатската Kомисия за ядрена регулация. "Това са първите кадри на атомна електроцентрала, която избухва пред очите на хората по телевизията."
Цената на акциите на Tokyo Electric поевтиняха падна с допустимия лимит от 24% до 1 621 йени за брой.
Китай може да вземе предвид последствията от ядрения инцидент, тъй като в момента довършва енергийните си планове за периода 2011-2015 г., заяви високопоставен китайски държавен служител вчера. Китай утроява броят на реакторите си, като ще построи 27 нови реактора в добавка към действащите в момента 13.
Днес от China National Nuclear Corp. обявиха, че темпът на развитие на ядрената енергетика в страната няма да бъде забавен от случващото се в Япония.
Индия, която планира да увеличи 13 пъти енергията, генерирана от ядрени източници, ще преосмисли тези планове на фона на тежкия инцидент, заявиха от индийската Nuclear Power Corp.
Германската енергийна агенция Dena препоръчва завръщането към намаляване на ядрената енергия и изваждането от употреба на реакторите в страната, които са подобни на пострадалите реактори в Япония, пише германският Handelsblatt, цитирайки интервю с оглавяващия агенцията Щефан Колер.
В света има 442 ядрени реактора, които генерират около 15% от електричеството, според базираната в Лондон Световна ядрена асоциация.
Има планове за построяването на повече от 155 реактора, повечето от които в Азия, а 65 реактора в момента се строят, според асоциацията.
Япония генерира около една трета от електричеството си от 54 атомни реактора, като броят им е третият най-голям в света след САЩ и Франция. Два нови реактора се строят в Япония като са планирани още 12 други.
В САЩ компании като Southern Co. и NRG Energy Inc. са подали заявления за построяване на 21 нови реактора. Страната в момента разполага със 104.
Щатските компании са отменили поръчките за 14 реактора след ядрената авария през 1979 г. в Пенсилвания, според Международната агенция за атомна енергия.
Поддръжниците на ядрената енергетика, при която почти няма емисии на въглероден диоксид, като начин на борба с климатичните промени ще се сблъскат с по-голям скептицизъм.
Повреденият реактор номер 1 в ядрената централа във Фукушима, който е проектиран от General Electric Co., започва работа през 1971 г., а подобни на него все още работят в САЩ.
Проблемите в реактора могат да доведат до подмяната на по-старите модели, казва Сергей Новиков, говорител на руската Rosatom Corp.
"Световната ядрена индустрия ще ускори изваждането от употреба на реакторите от първо поколение и ще започне да строи нови," казва Новиков.
Rosatom в момента строи 15 нови реактора в световен мащаб, което е повече от всяка друга компания. Пет от тях са извън Русия.