ЕС одобри нови санкции срещу Либия
Външните министри от Европейския съюз одобриха пакет от засилени санкции срещу Либия. На още 11 служители и 9 компании, свързани с режима на Муамар Кадафи, е забранено да пътуват в ЕС, а авоарите им са замразени.
Решението не се отнася до Националната петролна компания на Либия, чиито активи се очаква да бъдат замразени по-късно тази седмица в съгласие с резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН. Приетите санкции обаче не скриват дълбоките разделения в ЕС по задействаната в събота военна операция на международната коалиция.
Българският премиер Бойко Борисов е против офанзивата и я определи като мотивирана от петролни интереси авантюра, отбелязва Франс прес. Дори в рамките на коалицията, в която от страна на ЕС участват Франция, Великобритания, Италия, Белгия, Дания, Гърция и Испания, се чуват разногласия.
"Това не би трябвало да е война срещу Либия", а стриктно прилагане на резолюцията на ООН, заяви италианският външен министър Франко Фратини. Той обяви, че иска да провери доколко първите въздушни удари са в съответствие с резолюцията на ООН.
Подобно на Люксембург той настоя НАТО да замени "коалицията на желаещите" в Либия, докато Франция и Турция са против това алиансът да застава на предна линия, защото се опасяват, че може да загубят подкрепата на арабската общественост.
Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса допринесе за дестабилизирането на европейското единство, като разкритикува
вчера бомбардировките.
Муса подчерта, че "няма възражения" към резолюцията на ООН, но критиката му подсили позицията на германския външен министър Гидо Вестервеле, който от самото начало се изказа скептично за военната операция.
"Съвсем ясно казахме от самото начало, че няма да участваме" във военната операция предвид рисковете, припомни той. По повод критиката на Муса той каза: "За жалост констатираме, че сме имали причини за безпокойство."
Самата цел на операцията поражда неясноти сред 27-те страни на ЕС отбелязва АФП. "Дали става дума за защита на цивилни? За възстановяване на
стабилността? За ликвидиране на Кадафи? Коалицията не дава много яснота по въпроса", заяви дипломат от неучастваща в коалицията европейска страна.
Британският външен министър Уилям Хейг намекна, че полковник Кадафи може да стане мишена на международните сили, като същевременно отказа "да прави спекулации" за целите, които си е поставила коалицията. Белгийският премиер Ив Льотерм допринесе за объркването като заяви, че целта "съвсем ясно" е да се свали полковник Кадафи.
В Брюксел трябва да преценят какво още може да направи ЕС в подкрепа на резолюцията на ООН в хуманитарно отношение и за помощ в дългосрочен план, заяви върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън.
Източник: bTV