Кризата в Япония няма да попречи на ЕЦБ да вдигне лихвите
Високопоставени служители на Европейската централна банка (ЕЦБ) вчера дадоха индикации, че икономическата несигурност, породена от земетресението в Япония може да не ги възпре да вдигнат лихвите следващия месец, информира Bloomberg.
Членът на изпълнителния съвет на ЕЦБ Гертруде Тумпел-Гугерел и членът на Управителния съвет Ив Мерш вчера заявиха, че е необходима "повишена бдителност" за да бъде контролирана инфлацията, фраза, която централната банка използва, за да сигнализира, че предстои вдигане на лихвите. ECB Президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише също заяви пред Европейския парламент вчера, че няма какво да добави към казаното на 3 март, когато обяви, че лихвата може да бъде вдигната от рекордно ниското й ниво от 1% на срещата на банката през през април.
Вчера еврото нарасна до на 1.42 долара за първи път от ноември насам, а държавните облигации поевтиняха на фона на залозите, че ЕЦБ ще вдигне лихвите. Тези залози бяха намалени след земетресението и цунамито в Япония от 11 март.
"В краткосрочен план има вероятност цените да нарастват," каза Тумпел-Гугерел. "На фона на това е необходима повишена бдителност и ние следим ситуацията отблизо," заяви тя, добавяйки, че ЕЦБ е "готова и решена да предприеме подходящите действия" ако е необходимо.
Инфлацията в Еврозоната нарасна до 2.4% през февруари и надхвърля таргета на ЕЦБ от 2% от декември насам.
Членът на управителния съвет Марио Драги, който според някои икономисти е с най-големи шансове да наследи поста на Трише в края на октомври, заяви в Милано, че централната банка ще действа твърдо и навременно, за да контролира инфлацията.
Мерш, който е друг евентуален кандидат за наследник на Трише, заяви, че банката "е готова да действа решително и в подходящото време."
Според Тумпел-Гугерел пък нарастването на цената на петрола до над 100 долара за барел е "повод за за опасения."
Последните прогнози на ЕЦБ, според които инфлацията ще средно 1.7% през следващата година, не отразяват ръста в цената на петрола наскоро и се базират на предположението, че заплатите няма да нарастват," според нея.
В същото време, "всички налични прогнози показват, че постепенното възстановяване на икономическата активност в Еврозоната вероятно ще продължи," казва Тумпел-Гугерел. "Има редица положителни сигнали" и "цялостното икономическо положение всъщност е благоприятно."