Спад за щатските индекси в последния ден на тримесечието
Щатските индекси регистрираха спад в последния ден на тримесечието, но въпреки това отбелязаха най-доброто си представяне за този период от 1998-ма насам.
Понижението им стана реалност, след като представители на ФЕД заявиха, че лихвите в най-голямата световна икономика имат нужда да започнат да се повишават и в следствие на европейската дългова криза.
Широкият индекс S&P 500, барометър на световните фондови борси, се понижи с 0.2% до ниво от 1 325.83 пункта. Той приключи тримесечието с повишение от 5.4%, което бе най-голямото за първо тримесечие от 13 години насам.
Индексът на сините чипове Dow загуби 30.88 пункта, или 0.3% от стойността си, до 12 319.73 пункта.
Акциите на Berkshire Hathaway Inc. изгубиха 2.1% от стойността си, след като Дейвид Сокол, един от сочените за наследници на Уорън Бъфет, подаде оставка.
По-нататъшна яснота за състоянието на водещата световна икономика, както и за посоката на пазара, най-вероятно ще се даде днес след изнасяне на данните за заетостта и безработицата през изминалия месец.
Други данни, натежали над борсата, бяха тези за изненадващото понижение на машинните поръчки, които намаляха с 0.1% през изминалия месец след ръст от 3.3% през януари.
На валутните пазари доларът като цяло се търгува разнопосочно спрямо своите основни партньори. Еврото вчера тества, но не съумя да преодолее съпротивата при 1.4250 и отново се върна под 1.4200.
Нов неуспешен опит за преодоляване на последното ниво може да даде началото на силно поевтиняване на единната валута с първоначална цел от 1.4000 долара за едно евро.
Паундът е сред малките валути изпитващи слабост спрямо долара. Той се насочи да тества подкрепата при 1.6000, от което ще зависи по-нататъшното му движение в средносрочен план.
Доларът се представя изключително силно спрямо йената, като след силно поскъпване регистрира нова най-висока за последния месец и половина стойност.
Петролът се повиши до нова най-висока стойност от две години насам, следствие на продължаващото напрежение в Либия. Той добави нови 0.47 цента към стойността си по време на азиатската сесия до ниво от 107.19 долара за барел.
Високите нива на петрола подкрепиха канадската валута в търговията й спрямо щатската.