Японският Nikkei с най-голям спад от месец
Японските индекси регистрираха най-голямото си понижение от месец насам, след като МВФ занижи прогнозата за икономическия ръст на страната и задълбочаващата се ядрена криза.
Индексът загуби 2% от стойността си до ниво от 9 522.13 пункта, докато Topix се понижи с 1.9%.
Щатските индекси, както и цената на петрола, регистрираха понижения, в следствие на това, че МВФ занижи прогнозата си за ръст на най-голямата световна икономика.
Индексът Standard & Poor's 500 загуби 0.3% от стойността си до ниво от 1 324.46 пункта, като фючърсите му се търгуват още с 2% надолу.
Фючърсите на суровия петрол с доставка през май регистрираха понижение от 2.5% до ниво от 109.92 долара за барел вчера по време на щатската си търговия.
Това се случи, след като от МВФ занижиха прогнозирания ръст за водещата икономика до 2.8% за тази година, на фона на предишните очаквания за 2.9%.
Прогнозите за повишение на японската икономика също бяха ревизирани в посока надолу до 1.4%, в сравнение с предишните от 1.6%.
Така от 10 март до вчера индексът Nikkei е загубил 6.9% от стойността си, като към момента японските акции са оценени при съотношение цена-очаквана печалба от 14.3, на фона на 16 за компаниите от S&P 500 и 11.3 за Stoxx Europe 600.
Междувременно днес стана ясно, че обемът на изхвърлената радиация от японската АЕЦ Фукушима 1 може да превиши тази от АЕЦ Чернобил през 1986 г.
Япония повиши степента на ядрената опасност в АЕЦ "Фукушима" на максималната седма степен по Международната скала за ядрените събития (МСЯС). Досега кризата в централата бе оценявана като пета степен по седемстепенната скала.
Доларът се търгува разнопосочно спрямо останалите основни валути, като регистрира повишение спрямо еврото и паунда и сериозни загуби спрямо йената.
Единната валута се върна на нива под 1.4400 долара, което може да свидетелства за началото на една по-дълбока корекция.
Спрямо йената доларът поевтиня с над една йена от вчера и рано тази сутрин се разменя на нива от около 83.80 йени за долар.