Някой изкупува акциите на оператора на АЕЦ Фукушима
Японските регулатори се опитват да установят инвеститорите, изкупили около 10% от акциите на Tokyo Electric Power Company (TEPCO), оператор на АЕЦ „Фукушима 1".За най-вероятни купувачи се сочат хедж фондове и структури, свързана с китайските власти, пише вестник The New York Times .
Добре координирана серия покупки на акции на TEPCO е позволила наскоро на неизвестни инвеститори да станат доста голям акционер в компанията- за седмица те са придобили ценни книжа за 600 млн. долара. Заявките били изпратени от Хонконг.
Според японските закони, всеки инвеститор, купил дял от публично търгувана компания над 5%, е длъжен да предостави информация за себе си. А отчитайки ниската стойност на книжата на TEPCO в момента на провеждане на сделката, в ръцете на тайнствените инвеститори е попаднал дял от почти 10%.
„Властите полагат големи старания да разберат кой е. Някой е открил много голяма позиция, при това е структурирал сделката така, че да не му се налага да се разкрива", коментира запознат.
Още една интересна особеност се явява времевият отрязък, избран за сделката. В този период у инвеститорите нямаше никаква яснота за бъдещето на компанията и теоретично от руините на реактора във всеки момент можеше да се издигне радиоактивен облак и да се насочи към Токио.
Това кара някои експерти да смятат, че е възможно инвеститорите да са разполагали с вътрешна информация за аварията. Паниката на пазара в тези дни караше инвеститорите да продават активно акциите на TEPCO и за ден на пазара от ръка на ръка преминаха обеми, еквивалентно на 20% от намиращите се в обращение акции на компанията.
В момента основният „заподозрян" е китайския държавен фонд China Investment Corporation (CIC). В края на февруари в медиите се появи съобщение, че инвестиционният фонд, контролиран от китайските власти, е придобил през миналата година различни активи на японски компании за близо 20 млрд. долара. Наистина, някои експерти смятаха, че сегашното рисковано положение в TEPCO е несвойствено за CIC, които предпочитат доста консервативни стратегии за инвестиране.
Още един вероятен купувач може да стане хедж фонд, чието ръководство е решило да се обогати от спада и последващия ръст на книжата на TEPCO.
Следите на тайнствения инвеститор се губят в Хоноконг, където представителства имат почти всички големи банки и инвестиционни компании. Ако компанията, предприела стъпката, е чуждестранна, тя нарушава и още един японски закон0 чуждестранните компании трябва да получат одобрение от местните власти за покупка на дял в японска компания над 10%.