Действията на служителите на компанията ТEPCO по време на аварийната ситуация след земетресението на 11 март вероятно са провокирали взрива в японската АЕЦ "Фукушима 1", съобщава "Уолстрийт Джърнъл", позовавайки се на собствено разследване, осъществено с подкрепата на американски и японски експерти.

След като е съпоставило инструкциите и действията на ядрените инженери, изданието е стигнало до извода, че операторът на "Фукушима 1" е допуснал за повишаването на налягането в реактор номер едно до прекалено високо ниво и е забавил изхвърлянето на радиация в атмосферата, когато е излязла от строя системата за охлаждане в резултат на разрушителното земетресение с магнитуд 9.

Според данните на вестника, около активната зона на ядрения реактор към 2.30 ч. по местно време на 12 март се е увеличило налягането, надхвърляйки два пъти планирания лимит. Изминали са още 12 часа заради трудностите и забавянията, преди работниците да приключат с процедурата по изхвърлянето в атмосферата на радиоактивните частици, за да понижат налягането в реактора.

След около час е избухнала експлозия в зданието на реактора, в резултат на което е настъпило голямо изтичане на силно радиоактивни елементи. Предполага се, че е имало изтичане на водород от енергоблока, което е довело до взрива. Впоследствие е имало още няколко взрива в АЕЦ. Експертите в САЩ и Япония, на които се позовава "Уолстрийт Джърнъл", смятат, че забавянето на операторите в АЕЦ е могло впоследствие да съдейства за създаването на ситуацията, довела до експлозията.

От ТEPCO потвърдиха информацията, че налягането в реактора е надхвърляло два пъти допустимите норми. От компанията смятат, че действията на нейните служители са правилни, а изхвърлянето в атмосферата на силно радиоактивни вещества за понижаване на налягането в енергоблоковете е крайна мярка, която води до замърсяване на околната среда с радиоактивни частици.

Източник:БГНЕС