Колко богат беше бин Ладен?
Да се изчисли състоянието, притежавано от Осама бин Ладен, е трудно, доколкото непрозрачността върху неговите източници на финансира все още господства. От атентатите на 11 септември 2001 г. до снощи, когато терорист номер едно бе убит, неговата финансова империя се оценяваше на между 30 и ... 300 млн. долара.
Единственото сигурно нещо е, че първият стълб в богатството му почива върху наследството, получено от баща му.
Мохамед бин Ладен, баща на Осама, прави състояние от строителство и обществени поръчки. След неговата смърт през 1967 г., лидерът на Ал Кайда дели наследството с 54-те си братя и сестри. Като цяло, той получава между 12-15 млн. долара между 1974 и 1994 г., разказва неговият полубрат Ислам бин Ладен.
Империя в 35 страни
Една част от полученото наследство, Осама бин Ладен реинвестира успешно в компании в Саудитска Арабия и Судан. Той създава компанията-майка Wadi al Aqiz, която стои начело на многобройни легални фирми в 35 страни.
Ladin International Company, компания за внос- износ, и строителните Taba Investment и Hijra Construction Company са между най-големите филиали на бизнеса на Осама бин Ладен. Но те служат и за прикритие за дейността на мрежата Ал Кайда. С парите от тях се финансират тренировъчни лагери и покупки на оръжие и се получават „дарения" от ислямистки банки, преведени през сметки в офшорни зони.
Терористът с бизнес low cost
Смята се, че Осама бин Ладен влиза в полезрението на САЩ в края на войната в Залива през 1991 г. и след създаването на американски бази в Саудитска Арабия. Неговите фондове вече са преследвани.
Бин Ладен бяга в Судан между 1994 -1996 г. Купува земи и инвестира в дребен бизнес. По подобие на международната финансова мрежа, с която разполага през 80-те, и тези фирми имат две лица. Във ферма за фъстъци се подслонява терористичен тренировъчен лагер.
Ръководени по този начин, делата не вървят на добре. Бин Ладен е принуден да намали заплатите и да продаде част от фирмите си. „Тероризмът е бизнес low cost", пише през 2001 г. Wall Street Journal.
Под натиска на САЩ през 1996 г., бин Ладен е принуден да напусне Судан и да се върне в Афганистан (където е бил по време на войната срещу СССР). Второто му заточение съвпада с период на растящи финансови трудности. Клонът на Ал Кайда в Лондон, например, среща проблеми с това да си плаща дори и телефонните сметки.
През следващите десетина години, Осама започва скъпоструващи дейности, които гълтат, а не носят пари. Остава му единствено да се възползва от милостта на мюсюлманите навсякъде по света, които правят дарения без дори да подозират за какво отиват парите им.
Сред документите, публикувани от Wikileaks, имаше дипломатически рапорт от 2009 г., в който се казва, че частни фондации в Саудитска Арабия, Кувейт и Карар „финансират тероризма безгранично".
Остава да споменем, че вилата в предградие на Исламабад, в която терорист номер едно прекара последните си дни, е оценена на над 1 млн. долара.