Лошо седмично представяне за азиатските валути
Азиатските валути регистрираха най-лошото си седмично представяне от четири месеца насам. Понижението се поведе от малоазийската валута.
Причината за поевтиняването бяха очакванията за слабост на щатската икономика и избягването на рискови класове активи от страна на инвеститорите.
Индексът следящ представянето на 10-те най-търгувани азиатски валути спрямо долара, без йената, се е понижил с 0.6% тази седмица.
Това бе най-голямото му понижение от първата седмица на настоящата година.
Валутата на Малайзия се понижи с 1.4% през седмицата спрямо зелените пари, докато индийската рупия изгуби 1.3%, сочат данни на Bloomberg.
Южнокорейският вон поевтиня с 1.1%, след новината че регулаторите ще разследват търговията на банките с валутни деривати.
Притесненията на инвеститорите относно случващото се в световен мащаб води до това те да избягват рискови активи, коментират пазарни наблюдатели.
Секторът на услугите в САЩ са регистрирали най-слабото си повишение от осем месеца през април, докато нивото на безработица в САЩ се е увеличило с най-малко от пет месеца, посочиха данни от водещата световна икономика.
Поевтиняването на суровините също оказа своето негативно въздействие върху предтсавянето на азиатските валути.
Централните банки във Филипините и Малайзия повишиха в края на седмицата нивата на лихвите, визирайки сериозната заплаха от инфлация.
Така те се присъединиха към банките във Виетнам и Индия, които продължават с мерките си за борба срещу инфлация.