Силен спад за азиатските пазари, еврото губи позиции
Азиатските индекси регистрираха понижение, а еврото продължи да губи позиции спрямо долара в началото на седмицата.
Това се случи след продължаващите спекулации за проблеми с преструктурирането на дълга на Гърция и задържането на Строс-Кан.
Петролът отбеляза първото си от три дни насам поевтиняване на стоковите пазари.
Индексът следящ представянето на азиатските пазари се понижи с 1.2% до 134.61 пункта. Фючърсите на щатските индекси също сочат отваряне на отрицателна територия, като тези на широкия S&P 500 се търгуват с 0.5% на отрицателна територия.
Еврото поевтиня с 0.2% до 1.4090 долара рано сутринта, като спад регистрираха и азиатските валути.
Днес Гърция се очаква да поиска повишаване на кредитната си линия от 110 млрд. евро от европейските правителства и МВФ.
Междувременно арестуването на председателя на международния валутен фонд Строс-Кан, обвинен в опит за изнасилване в САЩ допълнително натежаха над единната валута.
Три акции отбелязаха спад, срещу всяка повишаваща се в индекса MSCI Asia Pacific Index, с което понижението му за последните три дни възлезе на 2.8%.
В същото време инвестиционната банка Goldman Sachs понижи перспективите пред японските акции до "underweight", а корейските до "market weight".
По-нататъшна яснота за щатските пазари днес ще се внесе от данните за очакванията в сектора на недвижимите имоти на индекса на Националната Асоциация на Строителните Предприемачи и Wells Fargo. Пазарните очаквания са за повишение на показателя до 17 пункта през този месец, на фона настойността му от 16 през април.
По-рано през деня еврото поевтиня до 1.4048 спрямо долара, което бе най-ниската му стойност от 1 април тази година.
Инвеститорите са по-малко склонни да поемат рискове свързани с бъдещето на Гърция и проблемите касаещи задлъжнялостта на други европейски икономики, като Португалия и Ирландия.
Търсенето на активи на развиващите се пазари се понижи, което инициира поевтиняване и на азиатските валута.
Фючърсите на петрола с доставка през юни поевтиняха до 98.78 долара за барел. Високите цени намаляват търсенето на суровината, като по-нататъшен спад в цената може да видим през втората половина на годината, коментират пазарни наблюдатели.
Среброто с незабавна доставка поевтиня до 35.0975 долара за унция на стоковите пазари.