Британски министър: Великобритания не е това, което беше
Британският министър на търговията Винс Кейбъл сподели, че политиците в страната са забравили да обяснят на обществото колко време ще отнеме и през колко мъки ще премине Великобритания, докато счупеният й икономически модел най-после бъде поправен, пишат изданията на Острова.
Министърът на търговията предупреди, че политическата класа все още не е подготвила обществото за канонадата от належащи проблеми, с които британската икономика ще се сблъска в идните месеци, в резултат на което жизнените стандарти ще се свият драстично. В откровено интервю за медиите политикът неколкократно наблегна, че поправката на счупения икономически модел ще отнеме време и ще струва на страната много мъки. "Това е предизвикателство, което мисля, че не бе разбрано достатъчно добре. Не мисля, че хората разбраха проблема.
Британската икономика се сви с 6 до 7%, (което е с) 10% по-високо от предварително наложената цел", посочи Кейбъл. "Всъщност, Великобритания днес е далеч по-бедна страна. Това най-вече се дължи на банковия срив, последвалата го рецесия и на изстискването, на което сме подложени в днешно време. Частична роля играе и промяната в баланса на световната икономика", отбеляза още експертът. "Великобритания вече не е измежду страните, които определят цените. Те днес се поставят от международните стокови пазари, управлявани от Китай и Индия и това е нещо, с което ние трябва занапред да живеем и свикнем.
Да, болезнено е. Това е предизвикателство, което правителството ни трябваше да обясни. Политическата класа като цяло обаче не подготви и не обясни на обществото колко голям всъщност е проблемът", уточни министърът. Кейбъл също така изрази разочарование, че "дебатът за икономиката се води на погрешното място". Министърът освен това отправи остри нападки към лейбъристите, които според него продължават да отричат, че златното им десетилетие на икономически ръст е било построено въз основа на нестабилен модел от финансови услуги.
"Става въпрос за беззащитността и липсата на желание на някои да приемат, че Великобритания е работила по модел, който се е провалил. А това прави още по-трудно за нас да се обърнем към обществото и да му обясним за предстоящата канонада от проблеми. Като страна ще се наложи да преминем през някои много големи структурни промени, които обаче ще изискват единство и разбиране", посочи икономическият експерт. Кейбъл, който е един от петимата либералдемократи в кабинета, окачестви опитите на коалицията за ликвидиране на структурния дефицит до края на мандата като "съвсем реалистични" и допълни, че "доверието (в управляващите) зависи от това". "Факт е, че навярно ще трябва да свикнем с по-ниския икономически ръст и поетапно да строим икономиката си наново.
Изправени сме пред много, много дълбока криза, от която ще ни отнеме дълго време, за да излезем. Става въпрос и за дефицита, но той е само един от симптомите. Станахме свидетели на пълния колапс на модела ни, който се основаваше на разходите за потребление, строителството и претоварената банкова система. Беше същинска катастрофа да стоим и да чакаме да видим това, на което впоследствие станахме свидетели.
Кризата ни навреди по такъв начин, че сега ще трябва да се възстановяваме дълго, дълго време. Не можем да предвидим какво ще се случи с еврозоната, нито как външните фактори като нея ще повлияят на нас, нито пък можем да предвидим какво ще стане с цените на петрола. Можем само да гледаме", завърши британският министър на търговията.
Източник: БГНЕС