Пети пореден спад за щатските индекси
Щатските индекси поевтиняха за пети пореден ден, което бе най-дългата губеща серия за индексите от 11 месеца насам.
Причината до голяма степен бе в това, че председателят на ФЕД Бен Бернанке не сигнализира продължаване на стимулите за икономиката на страната в момент, когато ръстът й е отслабен.
Широкият индекс Standard & Poor's 500 загуби 0.1% от стойността си до 1 284.94 пункта, или най-ниското му ниво от 18-ти март насам.
Индексът промени положителната си посока на търговия и загуби ръста си от 0.8% в последните десет минути на търговия.
Еврото се повиши с 0.8% до 1.4688, като и към момента се търгува при нива над 1.46540. Доларът поевтиня и спрямо останалите основни валути, като се търгува спрямо йената на нива под психологическите 80 йени за долар рано тази сутрин.
Сигналите от Европейската централна банка за подкрепа на Гърция до голяма степен съдействаха за поскъпването на единната валута.
Цената на петрола се повиши, вследствие на нарасналите очаквания, че каквото и да е повишение на производството на ОПЕК ще намали техните свободни капацитети.
От близо тригодишния си връх, постигнат в края на април, индексът S&P 500 се е понижил с 5.8% до момента.
Забавянето на щатската икономика се очаква да даде своето отражение и върху прогнозирания от специалистите ръст от 20% в печалбите на щатските компании.
Понижението на индекса допринесе за това компаниите в него да се търгуват при съотношение цена-очаквана печалбаза следващата година от 12.2, което е най-ниската подобна оценка от миналото лято.
Повечето европейски индекси регистрираха понижение вчера, като Stoxx Europe 600 Index изгуби 0.1% до 10-седмичен минимум.
Индексът следящ развиващите се пазари отбеляза повишение от 0.3%, след като губеше повече от 0.5% преди това.