Как се издава технически паспорт на сграда
Между 3 и 5 лева средно на квадратен метър излиза изваждането на технически паспорт за сграда, сочи проверка във връзка с изискванията за издаването на тези документи съгласно Закона за устройство на територията.
За да се състави документът е необходимо да има конструктивно и енергийно обследване на сградата, обясниха от Столичната община.
Заместник-кметът на София Ирина Савина посочи, че общината вече е направила необходимо, за да може 190 общински сгради - 41 административни, 61 училища, 88 детски градини, да са с технически паспорти. Работата по паспортизирането на сградния фонд на общината продължава, а до момента в тази дейност са вложени 3.5 млн. лв.
Три предстоящи крайни срокове касаят и гражданите, живеещи в сгради с разгъната застроена площ над 1000 кв. м. До края на следващата година всички високозастроени имоти с площ над 5000 кв. м ще трябва да са с технически паспорти. Площта обхваща целия имот, а не границите на етажната собственост, което означава, че много от блоковете в София ще попаднат в графата за издаването на технически паспорт. Средната цена на техническия паспорт за кв. м. е около три лева.
Проблем за много сгради обаче ще е липсата на чертежи, което налага архитектурното им заснемане. То от своя страна ще оскъпи с по лев-два на квадратен метър цената за издаването на техническия паспорт. Времето пък за обследване на една сграда е около четири седмици. За архитектурното заснемане - две и още толкова за преглеждането на конструкцията и енергийното обследване.
Техническият паспорт може да бъде издаден само от консултанти, получили лиценз от МРРБ, а също и лица, отговарящи на изискванията на Закона за енергийната ефективност - за енергийното обследване.
В документа обследванията, които трябва да се опишат са на конструкцията, архитектурата на обекта, ВиК-инсталациите, електрическата система, отоплението, вертикалната планировка, пожарната и аварийна безопасност, както и санитарно-хигиенните условия. Освен това при съществуващи констатации се описват и препоръките за отстраняването на установените несъответствия.
До 31 декември 2014 година такъв тип обследвания и паспорти трябва да имат сградите със средно застрояване - от 1 000 до 5 000 кв. м, а до 31 декември 2016 година - нискозастроените сгради под 1 000 кв. м. За последните не е задължително изготвянето на енергийно обследване, а само на технически паспорт на базата на конструктивното обследване.
Едно- и двуфамилните самостоятелни сгради не трябва да си издават технически паспорти.
Според сега действащата норма по наредба на Министерството на регионалното развитие и благоустройството след изтичането на крайните срокове кметът на общината трябва да възлага за сметка на собствениците на имотите изготвянето на технически паспорти за строежите. Разходите, направени от общината ще се възстановяват с изпълнителен лист.
Източник: БТА