Гърция изпадна в нова политическа криза
Гръцкият премиер Георгиос Папандреу обяви в сряда създаването на ново правителство на фона на високата стачна мобилизация срещу програмата за строги икономии на страната.
"Утре (четвъртък), ще сформирам ново правителство и ще поискам вот на доверие", заяви ръководителят на правителството от Социалистическата партия (ПАСОК), в телевизионно обръщение. "Аз ще продължа по същия път. Това е пътят на дълга, заедно с парламентарната група на ПАСОК, нейните членове и на гръцкия народ", добави той.
През деня, Папандреу е предложил да подаде оставка, за да проправи пътя за правителство на националното единство в полза на драконовския спасителен план, разработен от Европейския съюз и Международния валутен фонд (МВФ).
Но опозицията е посочила, че ще приеме плана само при условие за предоговаряне, а лидерът на консервативната Нова демокрация Андонис Самарас призова за предсрочни избори.
Десетки хиляди хора - 30 000 според полицията - демонстрираха пред парламента вчера, в рамките на националната стачка, свикана от синдикатите, срещу новите мерки за икономии, представени за първи път в парламента.
Правителството възнамерява да приеме нов петгодишен план за по-високи данъци, намаляване на публичните разходи и продажба на активи на държавата, за да продължи да получава международна помощ.
Премиерът е изправен пред недоволството на обществото, на консервативната опозиция, която се възползва от предимството, което й дават социологическите проучвания, както и пред недоволство на някои представители на мнозинството, които заплашват да не приемат новите мерки.
Един член на ПАСОК напусна формацията във вторник, която сега притежава 155 места от общо 300 в парламента, а друг е обещал да гласува срещу правителствения план.
На сутринта, хиляди демонстранти и синдикалисти се събраха на площад Синтагма, където се намира парламент. На обяд, на около 1500 полицаи обградиха част от центъра на столицата и издигнаха метални бариери около 2 фута високи пред сградата на парламента. Моторизирани полицаи също бяха мобилизирани, наложи се употреба на водно оръжие и сълзотворен газ, за да бъдат отблъснати протестиращите.
В следобедните часове площадът се превърна в сцена на ожесточени сблъсъци. Полицията отново прибягна до сълзотворен газ, след като се сблъска с десетки младежи, въоръжени с камъни и пръчки.
Проектът на Георгиос Папандреу се фокусира върху икономии за 6.5 милиарда евро под формата на по-високи данъци и съкращаване на разходите за 2011 година. Сумата бе удвоена в сравнение с разпоредбите на спасителния план, който доведе до увеличаване на безработицата, сега 16.2%, и влошаване на рецесията за трета поредна година.
Правителството търси национален консенсус по плана за строги икономии, условие, изискано от ЕС и МВФ, за да освободи вноска от 12 милиарда евро допълнителна помощ през следващия месец.
Европейците и МВФ искат всички гръцки политически партии да подкрепят програма за икономии преди 20 юни, за когато е насрочена среща на финансовите министри от ЕС, и преди срещата на Европейския съвет на 23 и 24 юни.