"Килърите" разчистили спор за 3.6 млн. евро
Спорове за банкови дялове за милиони след смъртта на банкера Емил Кюлев - това е бил основният мотив за "мокрите поръчки", възлагани на бандата на "Килърите". Това стана ясно от 150-страничния обвинителен акт, който трите прокурорки Ася Петрова, Маргарита Георгиева и Стефка Якимова представяха в продължение на 3-4 часа пред Шуменския окръжен съд във вторник.
Ден по-рано 11-те адвокати на подсъдимите Петър Стоянов-Сумиста, Васил Костов-Васко Кеца, Янко Попов-Туцо, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев напуснаха залата в знак на протест, че не се свалят белезниците на клиентите им. Заседанието обаче продължи с участието на служебни защитници. В тяхно присъствие петимата от групата на "Килърите" научиха, че срещу тях са внесени граждански искове от близките на жертвите за близо 4 млн. лв.
Най-високо обезщетение поискаха чрез свой адвокат наследниците на шуменския бизнесмен Румен Рачев (42 г.), убит на 3 юли 2009 г. Съпругата Вирджиния Манова-Рачева и дъщеричката Рейчъл искат всяка по 982 800 лв. от цялата банда. Те са във Великобритания, не дойдоха на делото, няма да бъдат и частни обвинители, защото вярват, че прокуратурата ще си свърши работата, обясни повереникът им Иван Еланджиев.
"Тази сума не е оценка за живота на Румен. Съпругата му е категорична, че тези пари са нищо. Символично я определихме", обясни адвокатът. И разкри, че точно заради толкова пари е бил убит Румен Рачев. Шуменецът е трябвало да получи близо 2 млн. лв., ако уреди успешно отношенията между бившите акционери в "Тракия банк" АД и погълналата я през 1998 г. "ДЗИ Банк" АД. Рачев имал сключен договор за тези пари с подсъдимия Георги Вълев.
Банковата сага
започнала през 2006 г. след убийството на Емил Кюлев (в края на октомври 2005 г.), пише в обвинителния акт. Част от бившите акционери на "Тракия банк" - братята Таньо Вълев и Георги Вълев, Георги Стойчев и Георги Трифонов решили да търсят правата си. Инициатор бил Георги Вълев, упълномощен от над 50% от акционерите да води преговорите с вдовицата на Кюлев. Целта била да се обяви нищожност на сделките за покупко-продажба на акциите на "Тракия банк" и така претендентите да придобият 54.53% от капитала на "ДЗИ Банк" АД.
Чрез адвокатите Петър Лупов и Пламен Луков, Георги Вълев завел 13 граждански дела за обезпечение на бъдещи искове в страната, едно в Люксембург и 2 изпълнителни производства. Освен чрез съда Вълев търсел и подходящ човек за преговори и съдбата го срещнала с Румен Рачев. За него се знаело, че познава Кюлева и има позиции сред "властимащите". Шуменецът се наел да участва срещу 70% от вземането на акционерите на "Тракия банк" от "ДЗИ Банк" и така на 19 декември 2006 г. Вълев сключил договор с фирмата на Рачев "Креда Дивелопмънт КО" ЕООД.
По-късно обаче акционерите се разделили - част били с Вълев, а пловдивската група, която не искала повече дела - с Георги Стойчев. Адвокат Петър Лупов също не желаел повече да служи на Вълев и минал към другия лагер, който искал да си извоюва правата с преговори.
В крайна сметка на двете групи били предложени 3.6 млн. евро - по 1.8 млн. евро на всяка. Пловдивчаните приели, а Румен Рачев се съгласил да уговори и групата на Вълев. Срещу това му обещали 385 000 лв., подписал втори договор през юли 2007 г., макар че това накърнявало интересите на Вълев. Когато се стигнало до споразумение, Рачев взел 360 000 лв. А по договор е трябвало да получи общо към 1.8 млн. лв., колкото сега е искът на наследниците му.
Ощетен и предаден
Търновският хотелиер Георги Вълев се почувствал ощетен от Рачев, не можел да преживее и че адвокат Лупов го е предал и е провалил мечтите му за голям финансов удар. Така се стигнало до кървавите поръчки за двамата, твърди обвинението. Вълев ги искал мъртви, но за да не бие на очи, адвокатът бил застрелян на 25 март 2009 г., а Рачев - през юли същата година.
Искът от наследниците на адвокат Петър Лупов (57 г.) е общо 800 000 лв. - 400 000 лв. за съпругата д-р Аринка Лупова и по 200 000 лв. за децата му Мая и Иван. За 1.2 млн. лв. "кръвнина" пък настояват вдовицата Надежда, майката Мария и двете деца Любомир и Денислав на директора на "Атоменергоремонт" Борислав Георгиев (43 г.).
Показанията на съгледвача
Столичанинът Георгиев, близък на бизнесмена Христо Ковачки, бе застрелян на 6 април 2008 г. Според обвинителния акт с неговото убийство започват "мокрите поръчки" на "Килърите". Прокуратурата се опира на показания и на лица, замесени в престъпленията, като свидетеля Боян Джамалов. На него Петър Стоянов-Сумиста възложил първо да проследи къде живее Георгиев. Не споменал защо, но обещал 2000 лв.
Джамалов и свидетелят Георги Петков-Космоса следили бизнесмена с автомобил "Опел Астра", собственост на фирмата на жената на Сумиста - Емилия. Той бил основно превозно средство за следене на всички жертви. За да уточнят координатите на Георгиев, включили и трети преследвач. Джамалов взел пари и да намери фолксвагена, с който е извършено убийството. В ролята на убиец и шофьор бил Кеца, който изстрелял 4 куршума по бизнесмена с преправен пистолет ИЖ 79-8 пред асансьора на блока му в жк "Люлин". После подпалил возилото пред 137-о СОУ в София.
Джамалов бил замесен и в саморазправата с адвокат Лупов. Във Велико Търново Атмаджов показал на Джамалов кантората и жилището на Лупов, който, преди да бъде убит, бил пребит и сплашен с взрив. Джамалов обаче се отказал да участва. Сумиста му се ядосал и възложил работата по сплашването на други. Лупов бил пребит на 18 юли 2008 г. от младия сумист Драгомир Генов (загинал при катастрофа) срещу 1000 лв., а месец по-късно неизвестен взривил тойотата му. На 25 март 2009 г. го застрелял Владимир Филев от Червен бряг, който през май т.г. бе открит мъртъв край софийското село Железница. Шофьор на колата, с която избягал, бил Васко Кеца.
Групата на един голям мъж
Преди хората на Сумиста да получат поръчката от Георги Вълев, били обещавани 25 000 лв. на свидетеля Пламен Лаков за убийството на Луков, пише в обвинителния акт. Атмаджов, който е шофьор на Вълев, навивал Лаков с мотива, че е добре той да вземе парите, вместо "групата на един много голям мъж, който се занимава със сумо".
"Килърите" вършели и дребни поръчки като побоища и палежи. Николай Паунов например бил пребит, запалили му един магазин, заложили му и взрив. Изпълнителят - покойният сумист Драгомир Генов, получавал по 500 лв. за посегателствата.
Източник: в. Труд