Гръцките тревоги отново оживяха
Работната седмица започна с рекорден спад на борсовите индекси в САЩ, като Standard & Poor's 500 отбеляза най-силното си дневно понижение от март насам.
Инвеститорите бяха изтикали тревогите си за Гърция на заден план през последните няколко сесии, но вчера страховете се възродиха, след като германският вестник Die Welt цитира неназовани източници от Европейската централна банка, които предупреждават, че размерът на спасителния пакет за балканската държава може да скочи до 1.5 трилиона евро, за да покрие и евентуални сътресения в Италия.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле отрече информацията, но иконата на финансовите новини Financial Times наля масло в огъня на песимизма, като съобщи, че европейските лидери са готови да приемат факта, че Гърция може и да не успее да покрие плащанията си по всичките си държавни ценни книжа.
В същото време, проблеми на местна почва тревожат американските пазари не по-малко. Конгресът не успя да постигне споразумение относно намаляването на дефицита - един от най-сериозните макроикомически недостатъци на САЩ.
Очакваше се, че сезонът на корпоративните финансови отчети за шестмесечието, който трябва да започне тази седмица, да влее малко свеж въздух за инвеститорите и да подкрепи котировките, като донесе вълна от добри новини.
Засега обаче прогнозите за покачване на бенчмарк индексите са несигурни.
Най-големият производител на алуминий в света Alcoa ще бъде първата компания от Dow, която ще разгласи печалбите си за периода януари-юни. В понеделник обаче, в навечерието на това събитие, котировките на дружеството паднаха с 2.9% до 15.91 долара, повлияни от поевтиняването на металите в Лондон и обявяването на нови данъци върху въглеродните емисиии в Австралия.
Дванадесет компании от S&P 500, включително JPMorgan, Citigroup и Google Inc., ще обявят резултатите си за шестмесечието тази седмица.
Ако има надежда за съживяване на пазара, то това не личеше в понеделник.
Икономическите страхове надделяха над оптимистичните очаквания за шестмесечните отчети, като най-силно пострада финансовият сектор. KBW Bank Index се срина с 2.8%, като всичките 24 позиции, включени в него, регистрираха понижение. Най-големият ипотечен заемодател в САЩ, Wells Fargo, изгуби 2.5 на сто от стойността на книжата си, които в края на сесията се търгуваха по 27.59 долара.
Акциите на Bank of America достигнаха най-ниското си ниво от май 2099 г. насам, като паднаха с 3.3% до 10.35 долара. Дяловете от Morgan Stanley се понижиха с 3.2% до 21.58 долара, а на Citigroup Inc. - с 5.3% до 39.79 долара.
Енергийните компании също разочароваха инвеститорите със среден спад на котировките от 2%. Цената на петрола падна, след като австрийският финансов министър Мариан Фектер заяви, че с колегите си от еврозоната трябва да обсъдят проблемите с дълга на Италия.
Суровият петрол с доставка август поевтиня с 1.1% до 95.15 долара на барел на пода на Нюйорската стокова борса - най-ниското ниво от първи юли насам. Това повлече надолу котировките на Chevron Corp., които се понижиха с 1.4% до 104.41 долара.
General Motors също пострада от лоши новини, прелитащи отвъд Океана. Renault обяви, че продажбите в Европа може да паднат с цели два процента за годината, и това доведе до поевтиняване на книжата и на американския им конкурент. Акциите на GM се сринаха с 2.6% до 30.75 долара.
News Corp. продължават да страдат от собствените си грешки - вестникът News of the World, собственост на медийния конгломерат, бе обвинен, че е хакнал гласовата поща на жертва на убийство. След като скандалът прокуди някои основни рекламодатели, бедите не свършиха до тук. Британски политически лидери накараха Рупърт Мардок да се откаже от плановете си да придобие пълен контрол над British Sky Broadcasting Group Plc. Така News Corp. отбеляза най-силния спад от всички позиции, включени в S&P 500, като загуби 7.6% от стойността на книжата си, които вече се търгуват по 15.48 долара.
Дори и в унилия понеделник, не липсваха обаче и добри новини.
Акциите на Arch Chemicals Inc. скочиха с 12% до 47.37 долара, след като най-големият в света производител на съставки за медикаменти Lonza Group AG се съгласи да плати 47.20 долара на акция, за да придобие дружеството. Lonza Group AG са привлечени от продукти на Arch Chemicals Inc, които убиват микроорганизми. Компанията ще плати 47.20 долра на акция за Arch Chemicals, като включително и дълга, общата стойност на сделката достигна 1.4 млрд. долара.
Все пак, позициите, успели да зарадват инвеститорите, бяха изключение. Понеделник бе тежък ден за американските пазари, като S&P 500 падна с 1.8% до 1 319.49. За последните две търговски сесии индикаторът е загубил 2.5 на сто от стойността си - най-силното му понижение от 16-ти март насам. Индексът Dow Jones Industrial Average се сви с 151.44 пункта, или 1.2%, до 12 505.76.
Източник: Глобал Маркетс