Два подаръка и три трънливи проблема за Гърция
Късно снощи финансовите министри на страните от Еврозоната потвърдиха готовността си да съхранят финансовата й стабилност и се договориха за допълнителни мерки, които ще разширят възможностите им да противодействат на рискове.
Предвижда се по-голяма гъвкавост на сега действащия временен Фонд за финансова стабилност, съобщи председателят на еврогрупата Жан-Клод Юнкер.
Еврогрупата официално обяви късно снощи, че е подписала споразумение за създаване на постоянен Европейски механизъм за стабилност, чиято цел е да гарантира стабилността на еврозоната и е на стойност 700 милиарда евро.
По думите на Юнкер, част от новите мерки ще включват по-дълги срокове за погасяване на отпуснатите заеми, както и по-ниски лихви по тях, съобщава кореспондентът на БНР от Брюксел.
Европейските министрите на финансите изпратиха силен сигнал, че са готови да започнат изкупуването на значителни количества гръцки държавни облигации на свободния пазар, коментира Файненшъл таймс.
В. "Вима" допълва, че на заседанието си в Брюксел финансовите министри от еврозоната са предоставили на Гърция два "подаръка", но наред с това създавали на страната и три "трънливи" проблема.
"Подаръците" се свеждали до това, че след осемчасови консултации министрите заявили, че по принцип са готови да дадат отговор на кризата и по-специално, че са решили да обезпечат спад на лихвите по заемите за Гърция и за отпускане на пари за обратно изкупуване на гръцките облигации от гръцката държава при текущи цени, които са под номиналната им стойност.
Вестникът определя като "трънливи" проблемите, свързани с участието на частните инвеститори (банки, фондове и организации), за цената на новия спасителен пакет за Гърция, както и за гаранциите, които страната трябва да даде, за да получи нова помощ.
Решението дойде в понеделник вечерта след осемчасова среща на финансовите министри в Брюксел, която беше проведена на фона на потъващите пазари и растящите страхове, че дълговата криза, която измъчваше Гърция и периферията на еврозоната през последните 18 месеца, сега се разпространява в по-големите членове на зоната, като Италия.
Еврозоната е категорично решена да запази финансовата си стабилност, застрашена от опасенията за разпространяване на гръцката дългова криза в Италия или Испания, заяви на пресконференция след срещата нейният ръководител Жан-Клод Юнкер, цитиран от Франс прес и БТА.