В днешно време за инвеститорите, които търсят по-висока алтернативна доходност на финансовите пазари от тази по депозитите, е изключително трудно. Те се сблъскват с проблеми като високи такси и комисиони, висока волатилност почти на всички пазари и сегменти, както и хеджфондове, които правят богати всички с изключение на инвеститорите, пише изданието Investopedia.com.

От изданието дават някои съвети за избягване на излишни разходи и потенциални инвестиционни грешки.

Акции срещу облигации

Въпреки високата волатилност на международните и щатските пазари в частност през последните десет години, пазарът на акции продължава да носи по-висок доход за инвеститорите от облигационния с течение на времето.

И въпреки че инвестициите в акции носят значително по-голям риск, правилното им комбиниране заедно с облигации може да донесе добър доход при по-ниска волатилност.

Изследване от 1926 до 2010 година на широкия S&P 500 Index сочи средна годишна доходност от 9.9% за индекса на фона на 5.5% за държавните облигации за същия период от време.

За сравнение инфлацията през този период е била 3%, което води до реална доходност от инвестиции в индекса от 6.9% годишно и 2.5% за облигациите.

Големи срещу малки компании

Ако се погледне историческото представяне на щатските и международните компании, се вижда, че малките са изпреварвали значително големите в своето представяне.

Инвестиции в малки компании разбира се крият значително по-голям риск отколкото в големи, защото те са по-рискови кандидати при банкови заеми, имат по-малки обеми продажби и печалби, по-малко персонал, често са по-зависими са от специфични фактори, както и по-висок процент на приключване на бизнеса.

Малките щатски компании са носили средно с 2.1% годишно по-висок доход от големите от 1926-та година насам.

В международен план разликата е дори по-голяма, като там от 1970-та насам средния доход от малки компании е бил с 5.8% повече от този от големи компании.

Активно срещу пасивно инвестиране

Как се инвестира портфейлът има пряка връзка с разходите за инвестиции и пряко въздействие върху постигната доходност.

Двата основни метода са - активно и пасивно управление. При активното управление разходите са значително по-високи от тези при пасивното, което може да е сериозен процент от доходността. Обикновено разликата в разходите при пасивно и активно управление достига поне 1% от портфейла на година.

Стойност срещу ръст

Интересен е фактът, че стойностните компании са изпреварвали по доход тези, ориентирани към ръст както на щатските, така и на международните пазари. Компаниите, влизащи в първата категория, са с ниски финансови оценки на фона на тези, очакващи значителен ръст и развитие на бизнеса си от втората категория.

Алокация и диверсификация

Това са процеси на добавяне на активи от различни класове и пазари в портфейл с процентна определеност на всеки клас активи. Ефективен микс от активи може значително да подобри рисковата структура на определен портфейл, както и очакваната му възвращаемост. Така например суровините се приема, че са с ниска корелация от акциите.

„Изгубеното десетилетие" е периода между 2000 и 2010-та година когато индексът S&P 500 е регистрирал средна годишна възвращаемост от 0.4% за този период. При добра диверсификация обаче инвеститорите най-вероятно щяха да имат далеч по-добър резултат за посочения период.

Ребалансиране

С течение на времето процентът на активите в един портфейл се отклонява от първоначално заложеното. Микс 50 на 50 между акции и облигации може бързо да се превърне в 60 на 40 в полза на акциите. Ребалансирането означава периодично връщане на портфейла към целени нива с промяна на позициите в него.

Изследване на Goldie & Murray направено през 2010-та за периода между 1 януари 1990-та година и 31 декември 2009-та следи представянето на портфейл от 70% акции и 30% облигации в два случая - при поддържане на посоченото ниво и без портфейлът да е ребалансиран.

Ребалансираният портфейл е донесъл 449.23% за посочения период, докато без ребалансиране портфейлът е донесъл доход от 366.62%.