Moody's предложи САЩ да премахнат тавана на дълга
Международната рейтингова агенция Moody's днес предложи САЩ да премахне установения със закон таван върху държавния дълг, за да намали несигурността сред притежателите на щатски държавни облигации, информира Reuters.
САЩ е една от малкото страни където Конгресът определя таван за държавния дълг, което създава "периодична несигурност" по отношение на способността на правителството да обслужва задълженията си, се казва в доклад на Moody's.
През миналата седмица от агенцията предупредиха, че ще намалят AAA рейтинга на САЩ, ако правителството пропусне плащане по държавния си дълг, което увеличи натиска върху Републиканците и Белия дом да постигнат споразумение.
От Moody's заявиха, че винаги са считали риска от дефолт на САЩ за много малък, защото Конгресът редовно е вдигал тавана на дълга в продължение на много десетилетия, обикновено без проблеми.
В момента обаче големите различия между Камарата на представителите и администрацията на Барак Обама по отношение на тавана на дълга създава известна несигурност и кара агенцията да повиши оценката си за риска.
От Moody's предлагат на правителството на САЩ да разгледа и други алтернативи относно тавана на дълга, посочвайки като пример Чили, която е считана за най-стабилната страна в Латинска Америка във фискално отношение.
"В другите държави нивото на дефицита е ограничено от 'фискално правило," което означава, че увеличението на дълга се ограничава въпреки че технически няма таван," казват от Moody's, добавяйки, че това правило действа ефективно в Чили.
От агенция също така посочват Договора от Маастрихт, в който е посочено, че съотношението на държавния дълг към БВП не трябва да надхвърля 60%. От Moody's обаче отбелязват, че това правило често е нарушавано от държавите.
В САЩ таванът на дълга не ограничава нарастването на държавния дълг защото законодателите редовно вдигат тавана и защото този таван не е свързан с нивото на държавните разходи определяно от Конгреса, казват от Moody's.