Доларът поевтинява
Доларът поевтиня спрямо останалите основни валути, като се насочи отново към историческия си минимум спрямо швейцарския фрак, след като щатските законотворци не съумяха да постигнат споразумение за повишаване на дълговия таван от 14.3 трлн. долара.
Това създава сериозна предпоставка за понижаване на кредитния рейтинг на страната, за което заплашиха две от водещите световни агенции.
Франкът поскъпна спрямо почти всички основни валути, като това направи и йената, търсени от инвеститорите като „остров на спасение" от глобалната икономическа несигурност.
Поскъпването на йената обаче, бе относително ограничено, вследствие на спекулации, че Японската централна банка може да интервенира на пазара, като скъпата йена задушава затруднената икономика на страната.
Доларът поевтиня до 0.8128 спрямо швейцарския франк, на фона на 81.92 в края на миналата седмица. Рекордното дъно на щатската валута е при 0.8033.
Зелените пари понижиха стойността си до 78.38 йени, от 78.54 в края на миналата седмица, достигайки моментно най-ниска стойност от 78.12. Това бе най-ниското ниво на двойката от 17 март насам.
Еврото се търгува с минимално повишение спрямо нивото си на затваряне в петък при 1.4365 долара.
Междувременно липсата на решение за дълговия таван на САЩ натежа сериозно над световните индекси, като ги повлече надолу. Инвеститори извън пределите на САЩ притежават около 4.51 трлн. щатски държавни облигации, или около 50% от търгуемия дълг, според данни на Фед.
Фючърсите на щатските индекси са загубили по около 1% от стойностите си и сочат отваряне силно на отрицателна територия.
Несигурността на пазарите съдейства за поскъпването на златото, което достигна нов исторически максимум, добавяйки 13.6 долара към стойността си до ниво от 1 615.10 долара за унция.
Петролът отбеляза понижение, като загуби 1 долар от стойността си до 98.87 долара за барел с доставка през септември.