Пазарите пред нов колапс
Късно снощи, по време на извънреден конферентен разговор, Европейската централна банка е взела решение да предприеме решителна интервенция на пазарите, в отговор на ескалиращата дългова криза, предаде агенция "Ройтерс". Според агенцията това означава, че в понеделник ЕЦБ, която по своята същност не е инвестиционна институция, ще започне безпрецедентно изкупуване на дългови книжа от третата и четвъртата по големина икономики в еврозоната - Италия и Испания.
Досега ЕЦБ настояваше, че основното задължение да се бори с кризи се пада на националните правителства. Все още се спори дали изобщо е имало смисъл от подобна намеса за страни като Гърция, Ирландия и Португалия, защото поне в случая с гърците това не им помогна да отстъпят от ръба на фалита.
От началото на тази антикризисна програма през май 2010 г. досега ЕЦБ е изкупила малко под 80 млрд. евро облигации на трите държави. Ако се намеси на пазара за испански и италиански дългови книжа, ще й трябват значително повече средства. Годишно двете страни емитират заедно правителствени облигации за около 600 млрд. евро.
След края на петъчната търговия на финансовите пазари, кредитната агенция S&Poor's обяви понижение на топ кредитния рейтинг "ААА" на САЩ до "АА+" нивото, с оглед опасенията относно огромният бюджетен дефицит и повишаващата се дългова тежест на водещата световна икономика.
"Това понижение на дългосрочният рейтинг на САЩ се дължи на нашето мнение, че плана за фискална консолидация, който Конгреса и администрацията на САЩ договориха неотдавна няма да успее да стабилизира средносрочното правителствена дългова динамика". Така се аргументираха от агенцията, след безпрецедентното понижение, което е първото от далечната 1917 г. S&Poor's също така отбеляза, че перспективите пред кредитният рейтинг на САЩ остават негативни, което означава, че той може да бъде намален отново в рамките на следващите 12 до 18 месеца.
През изминалата седмица фондовият пазар претърпя най-големия си спад от началото на финансовата криза през есента на 2008 г. DJIA се срина с цели 699 пункта - най-големия негов едноседмичен спад, дни след фалита на Lehman Brothers, въпреки позитивният финал на седмицата, затваряйки към 11439 пункта. При отварянето на пазарите тази нощ, фючърсите на индексът отвориха с огромна ценова дупка от близо 300 пункта, към 11176.
Златото също отвори с голям ценови гап във възходяща посока, като в ранните часове на тази сутрин прехвръли рекордните 1700 долара за унция. Петролът от своя страна стартира седмицата с 3-доларово понижение, търгувайки се в края на азиатската сесия към 83,50 долара за барел. Нова атака по всички фронтове оказа швейцарският франк, като спрямо американският долар, достигна до ново рекордно дъно към 0,7570 франка.
Зелените пари отвориха първоначално със силен спад спрямо основните си конкуренти на форекс пазара, но в последствие започнаха да покриват загубите си, с изключение на кросовете срещу йената и франка. Управителят на Швейцарската централна банка, Филип Хилдебранд, обяви в края на миналата седмица, че ако франкът продължи да поскъпва ще бъдат взети всички възможни мерки, за да се предотврати това.
Източник: Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД