Еврозоната ще има икономическо правителство?
Германия и Франция предложиха колективно управление на еврозоната, както и ангажимент за балансиран бюджет в конституциите на страните с обща европейска валута, предаде Асошиейтед прес. Освен това те се споразумяха за данък върху финансовите транзакции.
След днешната си среща германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози предложиха 17-те страни от еврозоната да се ангажират с балансиран бюджет и да впишат тази цел в конституциите си до лятото на 2012 година. Двете страни са напълно решени да защитят еврото, заяви Саркози след разговорите си с Меркел в Елисейския дворец, информира ИТАР-ТАСС.
Френският президент съобщи, че той и Меркел искат "истинско европейско икономическо правителство", което ще се състои от държавните и правителствени лидери на всички страни от еврозоната. Новият орган ще заседава два пъти годишно и ще бъде оглавяван първоначално от президента на ЕС Херман ван Ромпой за две години, след което постът ще бъде отворен за дъражавните правителствени ръководители на страните от еврозоната, посочва Асошиейтед прес.
Меркел заяви след срещата със Саркози, че не вярва "еврооблигациите да ни помогнат днес", предаде Франс прес. И двамата лидери изключиха възможността за емитиране на общи европейски облигации поне засега, отбелязва АП. Не мисля, че еврооблигациите са последното средство за преодоляване на кризата в еврозоната, каза Меркел. По думите й най-важното условие за успешно излизане от кризата е взаимодействието и отговорността на всички членки на еврозоната, както и спазването на Пакта за стабилност и растеж, посочва ИТАР-ТАСС.
Германският канцлер и френският президент излязоха със съвместно предложение за данък върху финансовите транзакции, съобщи Франс прес. През септември те ще направят предложение ЕС да въведе такъв данък, посочи Саркози. Франция и Германия намират за достатъчни средствата, с които разполага Европейският фонд за финансова стабилност, посочи още Саркози, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Саркози и Меркел заявиха също, че въвеждат френско-германски "общ съгласуван данък върху компаниите". Канцлерката подчерта, че двете страни възнамеряват да дадат пример в това отношение. Веднага след тези изявления еврото възвърна позициите си спрямо щатския долар.
Срещата на двамата европейски лидери се състоя на фона на признаците за забавяне на икономическия растеж и след изключително бурна седмица на финансовите пазари заради опасения за състоянието на европейските финанси.
Източник: БТА